Α' Βελγίου: Με γκολ στο Βέλγιο!

Σάββατο, 30 Απριλίου 2022 - 02:12

Τα πονταρίσματα τερμάτων έχουν την… τιμητική τους στις σημερινές αναμετρήσεις των πλέι οφ Βελγίου.

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ – ΓΑΝΔΗ
Η Σαρλερουά παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο Μαλίν αλλά δεν έχει την τύχη στο πλευρό της, καθώς σημάδεψε δις τα δοκάρια μετά το 1-0. Οδυνηρή ήττα, καθώς από νωρίς κυνηγά πλέον μια σειρά από υπερβάσεις για να προλάβει την πρώτη θέση. Εκτός ο ενίοτε βασικός κεντρικός αμυντικός βαν Κλέιμπουτ, γνωστές οι λοιπές απουσίες. Η Γάνδη χρειάστηκε να αγωνιστεί με δέκα, σταδιακά έμεινε από δυνάμεις και μοιραία το πλήρωσε στις καθυστερήσεις. Ανώδυνη ήττα πάντως, η παρουσία στα πλέι οφ αποτελεί… αγγαρεία, καθώς την προηγούμενη εβδομάδα κατέκτησε το κύπελλο και εξασφάλισε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο,. Τιμωρημένος ο αρχηγός και βασικός μέσος Οφοέ, αμφίβολοι οι βασικοι Ντεπουάτρ (φορ) και Χιουλσάγκερ (μέσος).

EKTIMHΣΗ: Μονόπλευρο το κίνητρο αλλά η Γάνδη δεν δείχνει διάθεση να χαριστεί. Συνδυάζουμε το γκολ/γκολ με over (2.10).

• Ρεβάνς πλέι οφ ανόδου/παραμονής.

ΣΕΡΑΙΝΓΚ – ΜΟΛΕΝΜΠΕΙΚ
Σπουδαία νίκη για την Σεραίνγκ που απέφυγε τα ρίσκα στην πρωτεύουσα και κατάφερε να επικρατήσει της Μολενμπέικ. «Εξαργύρωσε» την εμπειρία της, χρειάζεται πλέον να μην ηττηθεί στην ρεβάνς για να παραμένει για δεύτερη σερί χρονιά στα «μεγάλα» σαλόνια. Ξανά εκτός οι βασικοι Κιλοτά (μπακ) και Μπερνιέ (εξτρέμ). Η Μολενμπεικ έδειξε αγχωμένη στο πρώτο ματς και παρότι στην επανάληψη κυριάρχησε με δύο δοκάρια, δεν κατάφερε να απαντήσει στο γκολ της Σεραινγκ. Καλείται πλέον να επικρατήσει στο Σεραίνγκ (δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ) για να πάρει το εισιτήριο για την Α΄ Κατηγορία, ολοκληρώνοντας μια ήδη υπερβατική πορεία. Εξέτισε ο βασικός εξτρέμ Μάτα (7 γκολ), γνωστές και μακροχρόνιες οι όποιες απουσίες της.

EKTIMHΣΗ: Το σκορ του πρώτου ματς αδικεί τους φιλοξενούμενους που είναι αναγκασμένοι να ρισκάρουν. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο, συνδυάζουμε το αμφίτερμα με over όπως συνηθίζουν οι δύο ομάδες (1.88).

29/04/2022First Division A: Championship Round