Α' Γαλλίας: Προβάδισμα οι γηπεδούχοι

Σάββατο, 30 Απριλίου 2022 - 11:06

Λανς και Ρεν υποδέχονται τις Ναντ και Σεντ Ετιέν αντίστοιχα, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα.

ΛΑΝΣ – ΝΑΝΤ

Η Λανς, αν και έπαιζε από το 57' έπαιζε με δέκα παίκτες, πήρε το βαθμό 1-1 κόντρα στην, πρωταθλήτρια πλέον, Παρί Σεν Ζερμέν. Ελαβε πάντως τέλος το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων, ωστόσο σε επτά αγώνες είχε υποστεί μόνο μία ήττα. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στην έδρα της έχουν έρθει No Goal. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Ντάνσο (30/1). Αμφίβολος ο πρώτος σκόρερ Καλιμουεντό (28/10).

Η Ναντ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Μπορντο με 0-2 και 1-3, αλλά καταφέρε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει 5-3! Στο 88' γλίτωσε την ισοφάριση 4-4 όταν η αντίπαλος της έχασε πέναλτι και στο επόμενο λεπτό πέτυχε το 5ο γκολ! Τιμωρημένοι ο αμυντικός Φάμπιο (24/0) και οι μέσοι Γκιρότο (34/6, 3ος σκόρερ) και Μπλας (32/9, 2ος σκόρερ). Εκτός και ο αμυντικός Τραορέ (16/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ναντ έχει απουσίες και έτσι η πλάστιγγα γέρνει υπέρ της Λανς.

ΡΕΝ – ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Η Ρεν ήταν εντυπωσιακή στο ματς με τη Λοριάν και έφτασε στην επικράτηση με 5-0, παρά το γεγονός ότι από το 58' έπαιζε με δέκα παίκτες! Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ήττες. Τα επτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια σε Σαμπιονά και Κόνφερενς Λιγκ έχουν έρθει Over. Τιμωρημένος ο αμυντικός Αγκέρντ (29/2). Tραυματίες ο βασικος γκολκίπερ Γκομίς (22 συμμ.) και ο επιθετικός Σουλεμάνα (20/4).

Η Σεντ Ετιέν βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Μονακό με 0-2, μείωσε, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε δύο ακόμη τέρματα και έχασε με το «βαρύ» 1-4. Στα επτά τελευταία παιχνίδια έχει σημειώσει μόνο μία νίκη, βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη και είναι σε πίεση. Τα έξι τελευταία ματς έχουν έρθει Goal/goal, τα πέντε Over. Εκτός είναι ο αμυντικός Σακό (7/0), ο μέσος Μπουντεμπούζ (28/3) και οι επιθετικοί Καζρί (28/10) και Αμουμά (19/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Φαβορί η Ρεν, αλλά ο «άσος» είναι πολύ χαμηλά και δεν αξίζει.