Κύπελλο Γαλλίας: Τελικός στο Παρίσι

Σάββατο, 7 Μαΐου 2022 - 10:07

Η Νις αντιμετωπίζει τη Ναντ στον τελικό Κυπέλλου ο οποίος θα διεξαχθεί στο Παρίσι.

2.05 3.1 3.35 1.62 2.02 1.2 3.6 1.81 1.78 1.27 1.27 1.62

ΝΙΣ-ΝΑΝΤ

Τελικός Κυπέλλου, ο οποίος θα διεξαχθεί στο ουδέτερο «Σεν Ντενί» του Παρισιού (685 – 342 χλμ. αντίστοιχα η απόσταση από τις έδρες των δύο ομάδων). Παράταση, πέναλτι αν χρειαστεί. H Nις, στο Σαμπιονα, ήταν καλύτερη στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μπορντό και νίκησε έστω και 1-0, με γκολ στο 74'. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη, 3η στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία ματς έχουν έρθει No Goal. Tραυματίες ο δεξιός μπακ Ατάλ (17/2) και ο μέσος Σνεϊντερλέν (17/0).

Η Ναντ στο 19' του εκτός έδρας αγώνα με τη Λανς, στο Σαμπιονά, προηγήθηκε 2-0 (8', 32'), δεν μπόρεσε όμως να κρατήσει το προβάδισμα της και περιορίστηκε στο ισόπαλο 2-2, με γκολ που δέχθηκε στο 67' και στο 81'. Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εντός έδρας νίκη με 5-3 κόντρα στη Μπορντό, η οποία είναι και η μοναδική στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Πάντως, σε έξι αγώνες (όλοι ήρθαν Goal/goal) έχει υποστεί μόνο μία ήττα. Εκτός ο αμυντικός Τραορέ (16/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: H Νις είναι ένα επίπεδο πιο πάνω και έχει το προβάδισμα για τη νίκη.