Κύπελλο ΗΠΑ: Λάμψη Φούντα στην Ουάσινγκτον!

Τρίτη, 10 Μαΐου 2022 - 11:30

Νοκ άουτ αναμετρήσεις για τους «32» (παράταση, πέναλτι).

ΟΡΛΑΝΤΟ-ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ Γ.

Βαριά ήττα με 4-1 στο Μόντρεαλ υπέστη το Ορλάντο, υποχωρώντας στην τέταρτη θέση της Ανατολής. Τα «λιοντάρια» βρέθηκαν σε θέση άμυνας στο μεγαλύτερο διάστημα και δεν άντεξαν, γνωρίζοντας την παρθενική εκτός έδρας ήττα (μετρούσε από δύο νίκες και ισοπαλίες). Επιθετικά στηρίζεται στον Βραζιλιάνο σταρ Πάτο (2 γκολ) και τον Αυστριακό Κάρα (επίσης 2 γκολ). Ο Κολομβιανός τεχνικός Οσκαρ Παρέχα έχει αμφίβολους τους επιθετικούς φαν Ντερ Βότερ και Ακιντέλε ενώ δεν υπολογίζει τον Βραζιλιάνο βασικό στόπερ Αντόνιο Κάρλος, επιστρέφει ο βασικός στόπερ Γιάνσον.

Η Φιλαδέλφεια στάθηκε καλά στην ισχυρή έδρα του Λος Αντζελες αποσπώντας βαθμό (2-2) και παρότι συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη (τρεις διαδοχικές ισοπαλίες) συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας. Προηγήθηκε νωρίς (9’) με το πέμπτο γκολ του νεοφερμένου Ούγγρου επιθετικού Γκάζνταγκ, παρά την ισοφάριση (56’) επανέκτησε το προβάδισμα (67’) με το υπέροχο τέταρτο τέρμα του Καράνζα. Εχει σκοράρει και στα 16 τελευταία εκτός έδρας! Τα οκτώ από τα δέκα ματς πρωταθλήματος είχαν σύνολο 2-3 γκολ, under τα έξι από τα οκτώ πιο πρόσφατα. Πλήρης αποστολή.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δυσδιάκριτο το φαβορί, αλλά από τη στιγμή που αμφότερες βασίζονται στις παραγωγικές τους επιθέσεις θα πάμε με τον συνδυασμό γκολ-γκολ και over (2.45).

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ-ΝΥ ΡΕΝΤ ΜΠΟΥΛΣ

Η Ουάσινγκτον επικράτησε άνετα 2-0 του Χιούστον, τέταρτο τρίποντο μετρώντας και πέντε ήττες σε εννιά αγωνιστικές. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ταξιάρχης Φούντας που πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (35’, 43’, φτάνοντας τα 4 σε ισάριθμες συμμετοχές) με τους πρωτευουσιάνους να μην αγχώνονται ούτε μετά την αναγκαστική αλλαγή του αξιόπιστου γκολκίπερ Χαμίντ (49’). Ηταν η τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς με υπηρεσιακό τεχνικό τον Τσαντ Αστον. Over τα 5/7 τελευταία σε πρωτάθλημα/κύπελλο. Εκτός πλάνων του υπηρεσιακού Τσαντ Αστον οι επιθετικοί Πέρεζ-Ρομπέρτα και οι δεξιοί μπακ Νάχαρ, Οντόι-Ατσεμ.

Αν και μακριά από την βάση της μετρούν έξι συνεχόμενες νίκες (σε πρωτάθλημα και κύπελλο) οι ΝΥ Ρεντ Μπουλς αδυνατούν να κερδίσουν στην έδρα τους, έμειναν στο 1-1 με το Πόρτλαντ χάνοντας την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στην κορυφή της Ανατολής. Νωχελική στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ενώ την έσωσε το δοκάρι, ισορροπημένη η επανάληψη. Εχει το δεύτερο μικρότερο παθητικό του πρωταθλήματος. Εκτός πλάνων του Αυστριακού τεχνικού Γκέρχαρντ Στρούμπερ είναι οι Ρέγες (στόπερ), Ν’ Γκομά (εξτρέμ) και Κλαρκ (βασικός μεσοεπιθετικός).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Είναι αρκετά υπολογίσιμη εντός έδρας η Ουάσινγκτον, ωστόσο οι Ρεντ Μπουλς έχουν δείξει εξαιρετικό πρόσωπο εκτός έδρας και η αξία βρίσκεται στα δεξιά (2.72)

ΚΑΝΣΑΣ-ΝΤΑΛΑΣ

Τον πρώτο φετινό εκτός έδρας βαθμό πήρε το Κάνσας, 0-0 κόντρα στην ΝΥ Σίτι και παραμένει χαμηλά στη Δύση, με τρεις απανωτές ισοπαλίες και μόλις δύο νίκες σε έντεκα αγωνιστικές. Εδωσε χώρο στον αντίπαλο όμως με οργανωμένη άμυνα κατάφερε να μην απειληθεί ουσιαστικά, μόλις τρεις αποκρούσεις του Μέλια χρειάστηκαν για την τέταρτη «καθαρή» εστία φέτος ενώ έχασε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ούγγρο Σαλόι (40’). Συνδυασμός γκολ-γκολ και over τα τρία από τα πέντε τελευταία. Στο 50-50 ο βασικός μεσοαμυντικός Ζούσι, εκτός οι Κίντα (μεσοεπιθετικός)-Πουλίδο (φορ).

Συνέχεια στο πολύ καλό του ξεκίνημα έδωσε το Ντάλας επικρατώντας 2-0 του Σιάτλ και βρίσκεται ψηλά στη Δύση, είναι εννιά ματς αήττητο σε πρωτάθλημα/ κύπελλο (6-3-0), με έξι διαδοχικές εντός έδρας νίκες. Ο Ζεσούς Φερέιρα έφτασε τα 25 γκολ με τους Τεξανούς ξεπερνώντας την αντίστοιχη επίδοση του… πατέρα του Νταβίντ (24) και δίνοντας την λύση σε ματς λίγων ευκαιριών. Πλέον συγκατοικεί στην 1η θέση των σκόρερ με Ντριούσι και Χιμένες (από 7 γκολ). Over τα τέσσερα από τα έξι τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το Κάνσας δεν έχει ξεκινήσει καλά και θα ψάξει.. παρηγοριά στο κύπελλο, όμως δεν θα κοντράρουμε το φορμαρισμένο Ντάλας. No bet.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ-ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Το Λος Αντζελες δεν μπόρεσε να επιβληθεί της Φιλαδέλφεια (2-2), βεβαίως διατηρείται στην κορυφή της γενικής κατάταξης με επτά νίκες και μόλις μία ήττα σε δέκα αγωνιστικές. Οι Καλιφορνέζοι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (9’, 67’, πρώτο γκολ που δέχεται στο δεύτερο ημίχρονο), τουλάχιστον γλίτωσαν τα χειρότερα χάρη στο παρθενικό γκολ του Αργεντινού μπακ Εσκομπάρ. Συνδυασμός γκολ-γκολ και over τα επτά από τα οκτώ τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Νοκ άουτ οι Σεγκούρα (στόπερ), Ντουένιας (δεξιός μπακ), Ροντρίγκεζ και Τατζούρι (εξτρέμ).

Το Πόρτλαντ έμεινε όρθιο στην έδρα των ΝΥ Ρεντ Μπουλς αποσπώντας βαθμό (1-1), έκτη ισοπαλία σε έντεκα αγωνιστικές. Μετά από τρία ματς όπου είχε μείνει «άσφαιρο» (συνολικά 335 λεπτά), είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα στις αρχές της επανάληψης αλλά δεν το κράτησε μέχρι τέλους αν και αμυντικά ήταν σωστά οργανωμένο. Οι Τάιμπερς μετρούν τέσσερα συνεχόμενα under (τα τρία προηγούμενα ήταν no goal). Αμφίβολοι οι επιθετικοί Μόρα-Γκουτιέρεζ και οι Στέιχ (γκολκίπερ), Φοκάιβ (μέσος).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αποκλειστικά από τις ορέξεις του Λος Αντζελες εξαρτάται, άλλωστε το Πόρτλαντ αποδυναμώνεται αρκετά μακριά από το Ορεγκον. Δυνατός άσος, που κάλλιστα συνδυάζεται με over.

9 Κολόμπους Κρού Κολόμπους Κρού 13 10 3 4 3 15 11 4
10 Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ 12 9 4 0 5 12 13 -1
11 Νιου Ίνγκλαντ Νιου Ίνγκλαντ 11 10 3 2 5 16 18 -2
12 Τορόντο Τορόντο 11 11 3 2 6 16 22 -6
13 Ίντερ Μαϊάμι Ίντερ Μαϊάμι 10 10 3 1 6 9 19 -10
14 Σικάγο Φάιαρ Σικάγο Φάιαρ 10 10 2 4 4 7 11 -4