Α’ Ολλανδίας: Σημεία κινήτρου!

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 01:07

Προτελευταία στροφή στην Eredivisie και ποντάρουμε βάσει κινήτρου στις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή!

ΚΑΜΠΟΥΡ – ΒΙΛΕΜ
Η Καμπούρ δεν έπεισε και κόντρα στην Βααλβάικ, γλίτωσε από τον var το δεύτερο γκολ και στο φινάλε πίεσε για να σώσει έστω τον βαθμο. Δεύτερη σερί ισοπαλία και μαθηματικά βρίσκεται στο κόλπο για την 8η θέση αν και δεν δείχνει να… πολυνιάζεται για τα πλέι οφ μετρώντας μόλις μια νίκη στα 16 τελευταία ματς. Εξέτισε ο Πάουλισεν (μ. 29/4), τιμωρημένος ο βασικός Χουντεμέικερς (μ. 27/2), ξανά εκτός οι Μπανγκουρά (α. 27/3) και Χούλιτ (α. 7/0). Σπουδαία νίκη για την Βίλεμ, που ξεκίνησε… φουριόζα, σκόραρε δις στο πρώτο 20λεπτο και επικράτησε εύκολα της Χεράκλες. Έστω και ετεροχρονισμένα, οι «τρικολόρ» αφυπνίστηκαν με δύο τρίποντα στα τρία τελευταία ματς και μπήκαν στο κόλπο για την αποφυγή του υποβιβασμού. Δεν υπολογίζεται ο βασικός εξτρέμ Νάνελι (ε. 31/6), γνωστές οι απουσίες των Μέιρφελντ (μ. 13/0), Οστινχ (μ. 4/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το κίνητρο «γύρισε» το φαβορί του σετ καθώς η Βίλεμ… καίγεται για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Το διπλό όσο… ξεπερνά το 2.50 κρίνεται αποδεκτό.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤ – ΦΙΤΕΣΕ
Ο φορμαρισμένος Φλέμινγκ χτύπησε δις, έφθασε τα 11 γκολ φέτος και ηγήθηκε του δύσκολου και πρωτίστως σπουδαίου διπλού της Φορτούνα στην έδρα της ισχυρής φέτος Τβέντε. Οι Λίμπουρχερς πιστοποίησαν την βελτίωση τους, κατέκτησαν το τρίτο τρίποντο στα τέσσερα τελευταία και πραγματοποίησαν βήμα παραμονής. Αρκετές απουσίες πάντως, συμπλήρωσαν κάρτες οι βασικοί Ντουάρτε (μ. 32/1), Φλέμινχ (ε. 27/11, πρώτος σκόρερ) και Σεουντιενς (μ. 31/9, δεύτερος σκόρερ), αμφίβολος ο στόπερ Σιόβας (α. 10/1). Η Φιτέσε προηγήθηκε αλλά στην επανάληψη επέδειξε τις συνήθεις πλέον αδυναμίες των τελευταίων αγωνιστικών και κατέρρευσε στο τελευταίο τέταρτο από την καλύτερη Χέρενφεν. Η πέμπτη ήττα στα επτά τελευταία ματς πιστοποίησε το ντεφορμάρισμα της, έχει… χαλαρώσει μετά την μαθηματική εξασφάλιση της παρουσίας στα πλέι οφ. Εξέτισε ο βασικός Μπαζούρ (μ. 24/1), δεν υπολογίζονται και πάλι οι Βίτεκ (α. 25/0), Οροζ (α. 21/0) και Γκμποχο (ε. 17/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι αντιμετωπίζουν πάντως πολλές και σημαντικές απουσίες και έτσι θα προσπεράσουμε τον άσο επιλέγοντας τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over στο 2.00

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ. – ΤΣΒΟΛΕ
Τεράστιο διπλό για την ψυχωμένη Σπάρτα Ρότερνταμ που μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοση της, αλλά είχε… τσαμπουκά και αποτελεσματικότητα και επικράτησε στο Γκρόνινγκεν. Αήττητη με τον Μορις Στέιν στον πάγκο και χάρη στους τέσσερις βαθμούς από τα δύο ματς μπήκε στο κόλπο της παραμονής. Γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Ενχελς (ε. 27/0) και Πίντο (α. 22/0). Η Τσβολε είχε την διάθεση αλλά παρουσιάστηκε αφελής αμυντικά και χρειάστηκε να επιστρέψει στο σκορ για να σώσει τον βαθμό κόντρα στην Ουτρέχτη. Οδυνηρή ισοπαλία, παρέμεινε στο -3 από την 16η θέση και μοιραία η εξόρμηση στην έδρα της ιδίων στόχων Σπάρτα Ρότερνταμ αποκτά χαρακτήρα τελικού για την παραμονή. Σταθερά εκτός οι Σαϊμάκ (μ. 21/1), Νταρφαλού (ε. 11/2), Χάουμπερτς (μ. 17/1) και Κέρστεν (α. 13/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Καθοριστικό ματς στην μάχη της παραμονής. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο, περιμένουμε τα νεύρα να ξεχειλίζουν και ποντάρουμε σε κόκκινη κάρτα πριν το 33’ στο 1.85.

ΟΥΤΡΕΧΤΗ – ΑΛΚΜΑΑΡ
Η Ουτρέχτη δεν εντυπωσίασε στο Τσβόλε, αλλά παρουσιάστηκε αποτελεσματική και παρότι πέρασε δύσκολες στιγμές στο φινάλε, κατάφερε να επιστρέψει με τον βαθμό. «Κλείδωσε» και μαθηματικά την παρουσία στα πλέι οφ όπου θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Σταθερά εκτός οι Ραμσελααρ (μ. 26/9), φαν ντερ Μααρελ (α. 25/1). Η Αλκμααρ πήρε περισσότερα ρίσκα στην επανάληψη, κοίταξε στα μάτια τον Αγιαξ και «γύρισε» το σκορ, για να συμβιβαστεί όμως με την ισοπαλία δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά. Έχασε την ευκαιρία να «πιάσει» την Τβέντε στην μάχης τέταρτης θέσης που δίνει απευθείας ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο χωρίς την περιπέτεια των πλέι οφ. Μετρά πάντως μόλις δύο νίκες στα επτά τελευταία, συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μέσος Κλάσι (29/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Χωρίς συνέπεια η Ουτρέχτη και το κίνητρο είναι με την Αλκμααρ που «κυνηγά» την 4η θέση και ένα απευθείας ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΒΑΑΛΒΑΙΚ – ΧΕΡΑΚΛΕΣ
Η Βααλβάικ παρουσιάστηκε πειθαρχημένη στο Λουβάρντεν, προηγήθηκε της Καμπούρ και άγγιξε και δεύτερο γκολ, για να δεχτεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Κλώτσησε την ευκαιρία για ένα κομβικό τρίποντο, διατηρεί πάντως ένα πολύτιμο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και ορίζει την μοίρα της για την παραμονή. Δύσκολα ο βασικός Οντγκαρντ (ε. 30/8) που έχει χάσει τα δύο τελευταία ματς. Συμπλήρωσε κάρτες ο ενίοτε βασικός Αντεβόγιε (α. 21/0). Η Χεράκλες παρουσιάστηκε αναιμική σε ένα ακόμα εκτός έδρας ματς, είχε… προλάβει να δεχτεί δύο τέρματα στο πρώτο 20λεπτο και μοιραία γνώρισε την ήττα από την πιο ψυχωμένη Βίλεμ. Χωρίς συνέπεια και στο φινάλε του πρωταθλήματος (2-1-2) στα πέντε τελευταία, «ψάχνει» την μαθηματική επικύρωση της παραμονής. Σταθερά εκτός οι Μπλάσβικ (τ. 22/0), Αζαουι (ε. 12/3), Σιρχάους (ε. 18/4), Κιομουρτζόγλου (μ. 24/2), δεύτερη αγωνιστική ποινής για τον Ουαχιμ (μ. 9/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι γηπεδούχοι παλεύουν για την παραμονή ενώ η Χεράκλες ψάχνει έναν βαθμό ουσιαστικά για να το πετύχει. Μπορεί να το βρει, η ισοπαλία πληρώνει στο υψηλό 3.45, θα ρίξουμε μερικά… ψιλά σε τελικό σκορ 2-2 (13.00).