Α' Δανίας: Μονόδρομος για Κοπεγχάγη

Τετάρτη, 11 Μαΐου 2022 - 10:19

Η πρωτοπόρος θέλει πάση θυσία νίκη επί της φουλ φορμαρισμένης Σίλκεμποργκ.

ΡΑΝΤΕΡΣ-ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ
Η Ράντερς θα έπρεπε να έχει χάσει νωρίτερα και πιο εύκολα το παιχνίδι από την Σίλκεμποργκ (1-0). Το πάλεψε ως το τέλος αλλά επιθετικά είχε κάκιστη εικόνα και επέστρεψε δικαιολογημένα στις ήττες μετά από δύο σερί νίκες. Η ήττα σημαίνει ότι είναι και πάλι εκτός θέσεων που οδηγεί στην Ευρώπη. Στο γήπεδό της μετράει τέσσερα συνεχόμενα Goal/Goal και Over και έξι στα τελευταία επτά παιχνίδια. Παραμένει τιμωρημένος ο πρώτος σκόρερ Οντέι (31 ματς/14 γκολ/2 ασίστ).
Η Ααλμποργκ ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε ένταση, μπήκε στο ματς και στο τέλος σε ένα παιχνίδι με πολλές κάρτες και ένταση δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της. Μοιάζει κουρασμένη καθώς έχασε τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι δεχόμενη ξανά τουλάχιστον δύο γκολ. Αν νικήσει πάντως στην έδρα της Ράντερς είναι φαβορί για την τέταρτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Νέα απώλεια ο τιμωρημένος στόπερ Ρος (24 ματς/1 γκολ), τραυματίας ο στόπερ Τελάντερ (26 ματς/2 γκολ).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Εμφανείς οι αδυναμίες της Ράντερς, αλλά και ντεφορμέ με τέσσερις απανωτές ήττες η Ααλμποργκ. Δεν βγαίνει άκρη σε αυτό το κρίσιμο ματς, κρατάμε το γκολ-γκολ.

ΣΟΝΤΕΡΙΣΚΕ-ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ
Έχασε ευκαιρία να πλησιάσει την ζώνη ασφαλείας. Καλύτερη σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα με την Άαρχους αλλά δέχτηκε ισοφάριση λίγο πριν το τέλος. Απέχει οκτώ βαθμούς από την σωτηρία και απομενουν τρία ματς. Μοιάζει με θαύμα η σωτηρία. Παρόλα αυτά έχει χάσει μόνο έναν από τους τελευταίους τέσσερις αγώνες (2/1/1) και δίνει την μάχη της. Εντός έδρας έχει έξι Goal/Goal στους τελευταίους επτά αγώνες. Επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Κόρνβιγκ (20 ματς/2 γκολ). Εκτός ο φορ Μπέργκριν (5 ματς/4 γκολ).
Απόλυτα δίκαιο το 1-1 της Νόρντζελαντ με την Οντένσε αλλά σίγουρα “πονάει” να σε ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις. Έχασε έδαφος στην μάχη για την πρωτιά στα Playout και μόνο με νίκη μπορεί να ελπίζει. Είναι καλά και αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα (2/4/0). Τα πέντε τελευταία έχουν λήξει under καθώς αμυντικά έχει δυναμώσει αρκετά τις τελευταίες αγωνιστικές. Για τον κόουτς Πέντερσεν υπάρχει μόνο ένα πρόβλημα ο τραυματίας στόπερ Μάρξεν (20 ματς/2 ασίστ).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: «Τελειωμένη» η Σοντέρισκε, αντιθέτως η Νόρντζελαντ συνεχίζει να έχει κίνητρο. Προς τα δεξιά κλίνουμε, αν και το 2.30 δεν είναι ακριβώς «δώρο».

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ-ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ
Πρέπει να τα βάλει με τον εαυτό της η Κοπεγχάγη για τους πεταμένους βαθμούς στην Μπρόντμπι (1-1). Παραμένει πρώτη αλλά είδε την διαφορά από την Μίντιλαντ να μειώνεται στον βαθμό. Πλέον η ομάδα του Τζες Τόρουπ είναι χωρίς νίκη στα τελευταία τρία παιχνιδια (0/2/1) κάτι που συμβαίνει μόλις δεύτερη φορά φέτος. Στο γήπεδό της μετράει τέσσερα συνεχόμενα Under 2,5 έχοντας πετύχει τρεις νίκες (3/0/1). Τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Ντικς (25 ματς/2 γκολ/5 ασίστ) και τραυματίας ο επιθετικός Γέργκενσεν (9 ματς/1 γκολ).
Η Σίλκεμποργκ έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες νωρίς στο παιχνίδι αλλά τελικά πήρε το τρίποντο που άξιζε απέναντι στην Ράντερς έστω και στις καθυστερήσεις. Μετά από αυτή την νίκη κρατάει στα χέρια της την τρίτη θέση που οδηγεί στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις καθώς έχει μια μικρή διαφορά από τους διώκτες της. Για την ομάδα του κόουτς Νίλσεν ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Όλες οι απουσίες στην άμυνα καθώς εκτός είναι οι Καλισέρ (17 ματς) και ο αρχηγός Νταλ (10 ματς).’
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οπωσδήποτε νίκη θέλει η Κοπεγχάγη για να διατηρηθεί στην κορυφή, έστω και δύσκολα εκτιμούμε πως θα τα καταφέρει απέναντι σε έναν φουλ φορμαρισμένο αντίπαλο (1.90).

11/05/2022Superliga: Championship Round