Τσάμπιονσιπ: Λούτον - Χάντερσφιλντ στον πρώτο ημιτελικό ανόδου και 200 εκατ. ευρώ

Παρασκευή, 13 Μαΐου 2022 - 01:43

Η Λούτον υποδέχεται την Χάντερσφιλντ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου για την Πρέμιερ Λιγκ!

Μεγάλο παιχνίδι και μεγάλο το ενδιαφέρον. Η Λούτον υποδέχεται την Χάντερσφιλντ στην πρώτη τους κόντρα για τα ημιτελικά πλέι οφ ανόδου στην Τσάμπιονσιπ της Αγγλίας. Η ομάδα που θα πάρει την άνοδο στην Premier League θα πάρει και κοντά στα 200 εκατ. ευρώ. Πρόκειται για το μπόνους ανόδου αλλά και τα έσοδα από τηλεπτικά και εισιτήρια των αγώνων που θα δώσει.

Αναφορικά με το τι ισχύει δεν μετράει το εκτός έδρας γκολ. Και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά και την ρεβάνς θα διεξαχθεί παράταση και πέναλτι αν χρειαστούν. Δεν υπάρχει VAR σε αντίθεση με τον τελικό που θα γίνει στο Γουέμπλεϊ στις 29 Μαίου, όπου θα υπάρξει VAR.

Η ρεβάνς θα γίνει την Δευτέρα στην έδρα της Χάντερσφιλντ, ενώ στον άλλο ημιτελικό κοντράρονται οι Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Νότιγχαμ.

Λούτον

Η Λούτον παρά τις απουσίες νίκησε 1-0 την Ρέντινγκ και εξασφάλισε την είσοδο στα πλέι-οφ, ως αουτσάιντερ της διαδικασίας. Η ομάδα του Νέιθαν Τζόουνς έχει πετύχει ακριβώς ένα γκολ στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος που σκόραρε, αλλά εντός έδρας έχει χάσει μόνο ένα από τα 13 πιο πρόσφατα!

Τελευταία ήττα εντός από τη Χάντερσφιλντ το 2008. Eκτός οι μέσοι Όσο και Μπάνζου, οι τερματοφύλακες Σέι, Στιρ, Πάλμερ, ο επιθετικός Ονιεντίνμα και ο αρχισκόρερ Αντεμπάγιο.

Χάντερσφιλντ

Η Χάντερσφιλντ είναι σε πολύ καλή κατάσταση καθώς τελείωσε την κανονική περίοδο με τέσσερις σερί νίκες και έξι σε επτά αήττητες αγωνιστικές, ενώ πετυχαίνει ακριβώς δύο γκολ σε έξι συνεχόμενα.

Η ομάδα του Kάρλος Κορμπεράν εκτός έδρας έχει χάσει μόνο ένα από τα 13 τελευταία, ενώ ο Τόφολο σκόραρε και στα τρία προηγούμενα παιχνίδια της κανονικής περιόδου.

Εκτός παραμένει ο βασικός τερματοφύλακας Σκόφιλντ, ο βασικός μπακ Πίρσον και οι μέσοι Τόμας, Ααρονς, Βαγιέχο.