Β' Ιταλίας: Το τελικό ξεκαθάρισμα

Παρασκευή, 13 Μαΐου 2022 - 10:22

Πρώτος γύρος των πλέι οφ ανόδου. Αν το 90λεπτο λήξει ισόπαλο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν ούτε εκεί υπάρξει νικητής τότε την πρόκριση παίρνει η Ασκολι (καθώς τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο).

2.55 3.1 2.52 1.84 1.77 1.28 3 1.62 2.02 1.25 1.42

ΑΣΚΟΛΙ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ
Η Ασκολι είχε στόχο... ταβάνι τη συμμετοχή στα πλέι οφ και τα κατάφερε δίχως μάλιστα να περιμένει έως την ύστατη στιγμή, θετικότατο το πρόσημο. Στο τελευταίο της κανονικής περιόδου υποδέχθηκε την Τερνάνα, προηγήθηκε στο 6', γλίτωσε το 1-1 (11' δοκάρι) και μετά το 2-0 στο 20' δεν είχε θέμα για τη νίκη (4-1), μπορούσε να βάλει 7-8 γκολ. Με εκπληκτικό σερί 4-1-0 η ομάδα του Αντρέα Σοτίλ, ο ενθουσιασμός περισσεύει και η όρεξη ανοίγει όλο και περισσότερο. Τιμωρημένος ο Ντ' Οράτσιο (α. 28/0).
Η Μπενεβέντο έψαχνε θέση στην πρώτη τετράδα στο φινάλε της κανονικής περιόδου ώστε να γλιτώσει έναν γύρο στα πλέι οφ, δεν θα τα κατάφερνε, ακόμη και αν νικούσε τη Σπαλ εντός. Εχασε 2-1, κομβικό το ότι ισοφάρισε στο 47' και άμεσα (51') δέχθηκε 2ο γκολ. Βέβαια, στο 1ο ημίχρονο (0-0 τότε) γλίτωσε τρεις φορές από το δοκάρι. Τρεις ήττες στη σειρά για τις «μάγισσες» του Φάμπιο Καζέρτα, τις τελευταίες εβδομάδες «σέρνεται» θέμα απόλυσής του, προς το παρόν παραμένει. Δίνουν αγώνα δρόμου οι Γκλικ (α. 23/0), Φόρτε (ε. 18/7) και Μοντσίνι (ε. 24/6).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αν και η Μπενεβέντο είναι πιο ποιοτική, δεν βρίσκεται στα καλύτερα της και η Ασκολι θέλει να επωφεληθεί από αυτό. Επιλογή μας το.. συντηρητικό ποντάρισμα 2-3 γκολ.

13/05/2022Serie B: Regular Season