Super League 1: Με late goal στον «τελικό» Ευρώπης!

Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 - 00:10

Ο Άρης κοντράρεται με την ΑΕΚ σε μια κομβική αναμέτρηση για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και περιμένουμε… νεύρα αλλά και γκολ στα τελευταία λεπτά!

20:00, Νovasports 2

Άρης

Ο Άρης προερχόταν από δύο σερί ήττες και τις αποδοκιμασίες των οπαδών του έπειτα από το ματς με τον Ολυμπιακό. Μονομιάς τα έφερε όλα… Τούμπα με το μεγάλο διπλό επί του αιώνιου αντιπάλου ΠΑΟΚ και «γύρισε» επιβλητικά το κλίμα. Ένας ακόμα τελικός στην μάχη για την τρίτη θέση, κόντρα στην ΑΕΚ, με νίκη εξασφαλίζει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, με ισοπαλία διατηρείται σε θέση ισχύος για την τελευταία αγωνιστική. Αρέσκεται σε «χαμηλά» σκορ, στα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς δεν σημειώθηκε περισσότερα από ένα γκολ.

Εκτός ο Σάσα
Δεν τα κατάφερε ο χρήσιμος μέσος Σάσα ενώ γνωστές κρίνονται και οι απουσίες των Γκάνεα, Ντιαγέ, Μπεναλουάν, Λόπεθ. Χαΐροβιτς, Ντένις. Ίδια αποστολή με το ματς στην Τούμπα, δεν αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Πιθανή σύνθεση:
Αρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Ντουκουρέ, Ματίγια, Μπερτόγλιο, Ιτούρμπε, Μαντσίνι, Καμαρά

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προερχόταν από επτά ματς στα οποία μετρούσε μόνο μία νίκη και είχε στοχεύσει την αναμέτρηση με τον ΠΑΣ που παρατάχθηκε με απουσίες στην Αθήνα. Άδραξαν την ευκαιρία οι κιτρινόμαυροι, κέρδισαν εύκολα, έμειναν ζωντανοί στην μάχη για την τρίτη θέση. Μονόδρομος βέβαια η νίκη στο Χαριλάου για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, όσο συνεχίζονται οι ζυμώσεις για την επόμενη χρονιά στα μεταγραφικά. Τέσσερα στα έξι πιο πρόσφατα ματς εξελίχθηκαν σε γκολ-γκολ. Μόνο ένα διπλό στα επτά πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς.

Με Αραούχο!
Επιστρέφει στην αποστολή μετά από καιρό ο βασικός επιθετικός Αραούχο, που δύσκολα πάντως θα πάρει χρόνο συμμετοχής μετά τον τραυματισμό του. Ανέτοιμοι οι κεντρικοί μέσοι Σιμόες, Γαλανόπουλος και ο στόπερ Βράνιες, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος πειραματίστηκε με τον Λιβάι Γκαρσία στην κορυφή αντί του Αμραμπατ.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζησαφί, Σιμόες, Κρικόβιακ, Σιμάνσκι, Αμραμπάτ, Λιβάι, Τσούμπερ

2.52 3.05 2.57 1.64 1.98 1.21 3.5 1.75 1.84 1.37 1.3 1.44
Άρης - ΑΕΚ / Εκτίμηση

Ματς… τελικός και το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις στοιχηματικές δυσκολίες της αναμέτρησης. Ο Σκωτσέζος τεχνικός θα έχει… αρκετή δουλειά καθώς τα νεύρα θα ξεχειλίζουν. Περιμένοντας μάχη λεπτομερειών, ρισκάρουμε σε 1-1 anytime σκορ στο 2.60, έχει τύχη το late goal μετά το 68’ στο 1.88.

13/05/2022Super League 1: Championship Round