Β’ Ολλανδίας: Ημέρα των γηπεδούχων!

Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 - 00:25

Οι άσοι και τα γκολ έχουν την… τιμητική τους στις ρεβάνς των πλέι οφ ανόδου/υποβιβασμού.

Επαναληπτικοί αγώνες πλέι οφ ανόδου.
Δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ.

ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ – ΜΠΡΕΝΤΑ
O νικητής θα αγωνιστεί με την 16η της Α΄Κατηγορίας. Η Ντεν Χάαγκ ήταν ψυχωμένη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε δικαίως, στην επανάληψη έχασε μέτρα και κινδύνευσε με ανατροπή από την Μπρέντα, για να βρει λύσει στις καθυστερήσεις (2-1). Το πρώτο βήμα έγινε, «απέχει πέντε ματς για την άνοδο» όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο αρχηγός Κέμπερ. Αμφίβολος ο αρχισκόρερ Βερχέιντ (ε. 36/30), νέο πρόβλημα ο Κίσνα (ε. 21/4), πάγια εκτός οι οι βασικοι Κοπμανς (τερμ. 23 συμ.) και Ελία (ε. 9/0).Με την πλάτη στον τοίχο είναι πλέον η Μπρέντα, που σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και απάντησε στη Ντεν Χααγκ, αλλά στο φινάλε παρουσιάστηκε αφελής και δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Αυξημένος πλέον ο βαθμός δυσκολίας για την πρόκριση καθώς φέτος επέδειξε τεράστιες μεταπτώσεις στις εκτός έδρας αναμετρήσεις. Αμφίβολος ο βασικός επιθετικός Μπάνις (13/6), γνωστές απουσίες οι Κέστενς (ε. 25/3), Αντόνια (ε. 16/0), εκτός ομάδας έχει τεθεί ο Χίλτερμαν (ε. 13/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ντεν Χάαγκ πήρε αυτό που ήθελε στο πρώτο ματς και έχει πλέον τον πρώτο λόγο. Η Μπρέντα δεν έπεισε φέτος εκτός έδρας και το 2.10 στον άσο κρίνεται αποδεκτό.

ΡΟΝΤΑ – ΕΞΕΛΣΙΟΡ
Ο νικητής θα αγωνιστεί με το νικητή του ΦΚ Αϊντχόφεν – Ντε Γκράαφσαπ. Έδειξε αντοχές η Ρόντα που αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο Ρότερνταμ, αλλά στην επανάληψη απάντησε σκοράροντας δις σε ένα δίλεπτο της Εξέλσιορ, έχοντας και δοκάρι για την ανατροπή! Η εμφάνιση της επανάληψης «φούσκωσε» αυτοπεποίθηση τους Λίμπουρχερς που είναι αήττητοι από τις 23/10 εντός έδρας (13 ματς). Γνωστές. Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Εξέλσιορ που προηγήθηκε 2-0, αλλά στην επανάληψη υπέστη… μπλακ άουτ και δέχτηκε δύο γκολ σε δύο λεπτά και μοιραία συμβιβάστηκε με την ισοπαλία. Έχει χάσει την συνέπεια που την χαρακτήριζε στον πρώτο γύρο, μετρά πλέον πέντε κολλητές ισοπαλίες και επτά ματς χωρίς ήττα. Διατηρείται πάντως στο κόλπο της πρόκρισης, καθώς δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ, φέτος επικράτησε άλλωστε στο ματς πρωταθλήματος της Ρόντα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες φανέρωσαν επιθετικές αρετές στο πρώτο ματς και περιμένουμε… μια από τα ίδια. Τον πρώτο λόγο η πιο έμπειρη Ρόντα και θα συνδυάσουμε τον άσο με over 1,5 (2.05).