Α’ Ολλανδίας: Με Χέρενφεν στο φινάλε!

Κυριακή, 15 Μαΐου 2022 - 00:23

Τελευταία αγωνιστική στην Eredivisie και ξεχωρίζει ο άσος της Χέρενφεν κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς. «Κατρακύλησε» ο άσος της Βίλεμ.

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ-ΚΑΜΠΟΥΡ
Μια από τα ίδια για την Γκρόνινγκεν που δεν έπεισε και κόντρα στην Τβέντε συνεχίζοντας τις χαμηλές πτήσεις. Οι Βόρειοι ηττήθηκαν για έκτη διαδοχική φορά (χειρότερη φετινή επίδοση) και δεν ορίζουν πλέον την μοίρα τους για την 8η θέση, καθώς χρειάζονται νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων τριών ομάδων! Εξέτισε ο πρώτος σκόρερ Στραντ Λάρσεν (ε. 31/13), αμφίβολοι οι Ντουάρτε (μ. 25/1), Σουσλόφ (μ. 27/1), δεν υπολογίζεται ο βασικός στόπερ φαν Χίντουμ (α. 28/0). Το καλό πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετό στην Καμπούρ που συμβιβάστηκε στην βολική ισοπαλία με την Βίλεμ. Κομβική η ισοπαλία, καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία, έχει μάλιστα ελπίδα για την 8η θέση, αν και χρειάζεται διπλό στο Γκρόνινγκεν και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Εξέτισε ο βασικός Χουντεμέικερς (μ. 27/2), δεν προλαβαίνει ο Σαμπισά (α. 21/3), ξανά εκτός οι Μπανγκουρά (α. 27/3) και Χούλιτ (α. 7/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες ψάχνουν… τρίποντο ελπίδας. Ο άσος προσφέρεται σε αδιάφορη τιμή για μια ομάδα που προέρχεται από έξι κολλητές νίκες και θα προτιμήσουμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over στο 1.90.

ΧΕΡΕΝΦΕΝ-ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΓΚΛΣ
Η Χέρενφεν ήταν… καλεσμένη στο πάρτι τίτλου του Αγιαξ, δεν κατάφερε να αμφισβητήσει την ανωτερότητα των Αμστερνταμερς και γνώρισε βαριά ήττα. Παρα την δεύτερη ήττα στα τέσσερα τελευταία, διατηρείται σε τροχιά πλέι οφ. Για να κατακτήσει την 8η θέση χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από τη Ναϊμέγκεν είτε ισοπαλία και μη νίκες των Γκόου Αχέντ Ιγκλς, Γκρόνιγκεν και Καμπούρ. Ξανά εκτός ο ενίοτε βασικός Μπάκερ (α. 19/2). Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς κοίταξε στα μάτια την Φέγενορντ, αλλά της έλειψε η δημιουργία και μοιραία δεν κατάφερε να απαντήσει. Η 4η διαδοχική ήττα της βάζει δύσκολα για τον υπερβατικό στόχο της 8ης θέσης, μπορεί να ελπίζει πάντως αν και χρειάζεται διπλό στο Χέρενφεν και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Έτοιμος ο Μπότος (μ. 22/3), γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Κράμερ (α. 25/2) και Μαρτίνα (α. 11/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Καθοριστικό ματς για την 8άδα. Η Χέρενφεν είναι βελτιωμένη τις τελευταίες εβδομάδες σε αντιδιαστολή με τους φιλοξενούμενους που δεν διάγουν τις καλύτερες ημέρες της σεζόν. «Παίζεται» ο άσος στο 1.91.

ΧΕΡΑΚΛΕΣ – ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.
Μια ακόμη αναιμική εκτός έδρας εμφάνιση από την Χεράκλες που επέστρεψε με άδεια χέρια από το Βααλβάικ. Εμπλεξε σε σενάρια παραμονής με την δεύτερη κολλητή ήττα, «σώζεται» με νίκη, ενδεχομένως και με ισοπαλία λόγω σεβαστής διαφοράς τερμάτων, ενώ αν ηττηθεί θα περιμένει τα αποτελέσματα των λοιπών ομάδων της ουράς. Εξέτισε οΟυαχιμ (μ. 9/0), οχι όμως και ο Ζόνεμπεργκ (μ. 9/0), πάγια εκτός οι Μπλάσβικ (τ. 22/0), Αζαουι (ε. 12/3), Σιρχάους (ε. 18/4), Κιομουρτζόγλου (μ. 24/2). Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετό στην Σπάρτα που καταδίκασε την Τσβόλε και μετά από καιρό βρέθηκε εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Αήττητη στα τρία ματς με τον Μόρις Στέιν στον πάγκο, ορίζει την μοίρα της για την παραμονή. Με νίκη μένει κατηγορία ένεκα και της διαφοράς τερμάτων από την Φορτούνα, με ήττα μπορεί να υποβιβαστει απευθείας! Αμφίβολος ο χρήσιμος Ενχελς (ε. 27/0), δεν υπολογίζεται και πάλι ο αναπληρωματικός Πίντο (α. 22/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ντέρμπι με τα… όλα του! Περιμένουμε μάχη… υπομονής καθώς και οι δύο θα περιμένουμε τα αποτελέσματα και των άλλων ομάδων και έτσι έχει τύχη η ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ – ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤ.
Η Ναϊμέγκεν ήταν… τρακαρισμένη στο Αϊντχόφεν, βρεθηκε να χάνει 3-0 και παρότι πήρε περισσότερα ρίσκα στην συνέχεια, έμεινε με τις εντυπώσεις. Παρά την 4η ήττα στα πέντε τελευταία ματς, διατηρείται στην πολ ποζίσιον για την 8η θέση, σε μια υπερβατική σεζόν καθώς είναι νεοφώτιστη. Για να την κατακτήσει χρειάζεται νίκη και να διατηρήσει την διαφορά τερμάτων έναντι της Χέρενφεν. Επιστρέφει ο πολύπειρος Μπαρέτο (μ. 18/1), γνωστή κρίνεται πλέον η απουσία του Μάτσον (ε. 27/4). Η Φορτούνα αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες και παρότι προηγήθηκε, στην επανάληψη έμεινε από δυνάμεις και δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό με την Φιτέσε. Χρειάζεται νίκη και να ξεπεράσει στην διαφορά τερμάτων την Σπάρτα για να μείνει στην κατηγορία, με ήττα δύναται να υποβιβαστεί απευθείας! Σημαντικές οι επιστροφές των βασικότατων Ντουάρτε (μ. 32/1), Φλέμινχ (ε. 27/11, πρώτος σκόρερ) και Σεουντιενς (μ. 31/9, δεύτερος σκόρερ), που ήταν τιμωρημένοι στο ματς της Τετάρτης, αμφίβολος ο στόπερ Σιόβας (α. 10/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Από τα ντέρμπι της ημέρας καθώς και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Θα ρισκάρουμε στο διπλό, έστω και με draw no bet (2.07).

ΦΙΤΕΣΕ-ΑΓΙΑΞ
Η Φιτέσε απάντησε άμεσα στην Φορτούνα και στην επανάληψη, επέβαλλε τον ρυθμό επιστρέφοντας νικήτρια από το Σιτάρντ. Με δύο νίκες στα τρία τελευταία, δείχνει να ξεπερνά το ντεφορμάρισμα του Μαρτίου, θα χρειαστεί πάντως περισσότερη συνέπεια στα πλέι οφ όπου θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ανέτοιμος ο βασικός στόπερ Ράσμουσεν (α. 27/0), δεν υπολογίζονται και πάλι οι Βίτεκ (α. 25/0), Οροζ (α. 21/0) και Γκμποχο (ε. 17/2). Ο Αγιαξ ήταν καταιγιστικός, συνέτριψε την Χέρενφεν και πανηγύρισε και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου. Δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα και 36ο συνολικά για την ομάδα του τεν Χάαγ που αποχωρεί με το… κεφάλι ψηλά καθώς θα συνεχίσει την καριέρα του στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μετρά οκτώ νίκες στα εννέα τελευταία ματς, εκτός οι Χραφενμπερχ (μ. 30/2), Μαρτινεζ (α. 24/1), Αντονι (ε. 23/8) και Πασφέιρ (τ. 20 συμ.), αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

EKTIMHΣΗ: Υπερβολικός ο φαβοριτισμός για τον με απουσίες και… μεθυσμένο μετά την φιέστα τίτλου, Αγιαξ, Προσπερνάμε σημείο, κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.90).

ΒΙΛΕΜ-ΟΥΤΡΕΧΤΗ
Η Βίλεμ στην επανάληψη ανέβασε στροφές και κατάφερε να σώσει έστω τον βαθμό κόντρα στην Βίλεμ. Χάρη στην βελτίωση των τελευταίων εβδομάδων (2-1-1), μπήκε στο… κόλπο της αποφυγής του υποβιβασμού αν και δεν ορίζει την μοίρα της. Αν δεν νικήσει υποβιβάζεται, χρειάζεται νίκη αλλά και γκέλες των Φορτούνα και Σπάρτα Ρότερνταμ για να ελπίζει. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός εξτρέμ Νάνελι (ε. 31/6), μακροχρόνια απουσιάζουν οι Μέιρφελντ (μ. 13/0) και Οστινχ (μ. 4/2). Έδειξε αντοχές η Ουτρέχτη καθώς παρότι ξεκίνησε εφιαλτικά δεχόμενη δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο, κατάφερε να απαντήσει στην Αλκμααρ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις. Ισοπαλία γοήτρου καθώς από καιρό έχει συμβιβαστεί με την 7η θέση και θα έχει πλέον μια δεύτερη ευκαιρία για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω των πλέι οφ. Η επιστροφή του Μαχί (ε. 19/4) μοναδικό καλό νέο, δεν υπολογίζονται και πάλι οι Κάιζερ (τ. 14 συμ.), φαν ντερ Μααρελ (α. 25/1), Ραμσελααρ (μ. 26/9).

EKTIMHΣΗ: Μονόπλευρο το κίνητρο και ο άσος της Βίλεμ έχει… κατρακυλήσει τις τελευταίες ώρες. Είχε αξία άνω του 2.00, πλέον κρίνεται άσος… ΠΡΟΠΟ!