Α' Ιταλίας: Γκολ και θέαμα στο ντέρμπι

Κυριακή, 15 Μαΐου 2022 - 02:21

Οι αναμετρήσεις των Μίλαν και Ίντερ με Αταλάντα και Κάλιαρι, αντίστοιχα, κεντρίζουν το ενδιαφέρον, ωστόσο στοιχηματικά, τα γκολ στο Μπολόνια-Σασουόλο δείχνουν καλή επιλογή.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ
Γειτονικό ντέρμπι με αντιπαλότητα. Η Μπολόνια ήταν στο... πουθενά κατά τα πρώτα λεπτά του ματς στη Βενετία και δέχθηκε το 2-0, το έκανε 2-3, αλλά έχασε 4-3 στο 93’ και ενώ τη… σταύρωσε και ο διαιτητής. Έχασε από την ουραγό, ενώ είχε προηγηθεί σερί 3-3-0 με πρόγραμμα... βουνό, ατυχής η επιστροφή του τεχνικού Σίνισα Μιχάιλοβιτς στον πάγκο, αν και το σημαντικό είναι ότι η υγεία του Σέρβου βελτιώνεται. Εκτός οι εφεδρικοί φορ Σανταντέρ, Φαλτσινέλι.

Η Σασουόλο γλίτωσε από τετ α τετ της Ουντινέζε στα 41 δευτερόλεπτα, προηγήθηκε στο 6' και ενεπλάκη σε ματς ραψωδία, το οποίο τελείωσε 1-1 αντί για 5-5 (ασύλληπτες χαμένες ευκαιρίες από τις δύο πλευρές). Η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίζι πήρε τον πρώτο βαθμό έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες. Τιμωρημένος ο Κυριακόπουλος (α. 28/0, 5 ασίστ), εκτός οι Ομπιάνγκ (μ.), Τόλιαν (α. 20/0), Χαρουί (μ. 22/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Φουλ επίθεση οι δύο ομάδες, το Over 3,5 έχει λόγο ύπαρξης.

ΝΑΠΟΛΙ-ΤΖΕΝΟΑ
Αριστες οπαδικές σχέσεις. Η Νάπολι δεν μπορούσε να επιβληθεί με την παρουσία της της Τορίνο στο 1ο ημίχρονο (δύο ευκαιρίες εκατέρωθεν), αλλά ανέβασε στροφές στο 2ο μισό, έχασε πέναλτι (65'), για να πάρει την εν γένει δίκαιη νίκη με το γκολ του Φαμπιάν Ρουίθ. «Δύο στα δύο» για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, οι πέντε ήττες εντός της στέρησαν τη δυνατότητα να διεκδικήσει τον τίτλο. Χωρίς απουσίες.

Η Τζένοα τα έδωσε όλα απέναντι στη Γιουβέντους, ήταν χειρότερη, βρέθηκε πίσω στο σκορ δικαίως, αλλά βρήκε την ισοφάριση σε κομβικό σημείο. Έχασε τετ α τετ στο 88', γλίτωσε το... απίθανο στο 89', για να πάρει την εν μέρει τυχερή νίκη με το πέναλτι του Κρίσιτο στην εκπνοή. Δεύτερη νίκη στα τελευταία τρία για την ομάδα του Άλεξ Μπλέσιν. Εκτός οι Στουράρο (μ. 25/0), Μακσίμοβιτς (α. 14/0), Βανχόιζντεν (α. 14/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το μόνο που αξίζει είναι το διπλό.

ΜΙΛΑΝ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ
Γειτονικό ντέρμπι με αντιπαλότητα. Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς με τη Βερόνα, έχασε τετ α τετ (19'), για να δεχθεί το 1-0 κόντρα στη ροή. Σημαντικό το ότι βρήκε το 1-1 στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου, άνετη έκτοτε, έφτασε στο 3-1. Τέταρτη διαδοχική επιτυχία, τέσσερις βαθμοί σε δύο ματς είναι αρκετοί για να πανηγυρίσει τον τίτλο. Ο ενθουσιασμός δεν κρύβεται, το θέμα, όμως, είναι ότι προκύπτει και η ανάλογη πίεση. Εκτός ο Κίερ (α. 11/0).

Η Αταλάντα δεν μπήκε δυνατά στο ματς με τη Σπέτσια, ωστόσο προηγήθηκε με την πρώτη ευκαιρία της. Σχετικά γρήγορα η ισοφάριση, στο 2ο ημίχρονο ήταν πιεστική και δικαίως έφτασε στη νίκη (3-1). Δεν χάνει στα τελευταία τέσσερα (2-2-0) η ομάδα του Τζαν Γκασπερίνι, κυνηγάει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Εκτός οι Ιλιτσιτς (μ.-ε. 19/3, 4 ασίστ), Τολόι (α. 20/1), Πετσέλα (α. 21/0, 2 ασίστ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σούπερ ματς, δίχως να βγαίνει άκρη.

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΙΝΤΕΡ
Η Κάλιαρι έψαχνε τη νίκη στο Σαλέρνο για να αποκτήσει προβάδισμα αναφορικά με τη σωτηρία. Μπήκε δυνατά, έχασε ευκαιρίες (9', 14'), αλλά δέχθηκε το γκολ, είχε δοκάρι (76'), για να λυτρωθεί στο 99’ (1-1). Δεν έχει νίκη εδώ και τρία ματς (0-1-2) η ομάδα του Σάντρο Αγκοστίνι, βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Τιμωρημένος είναι ο Ραντούνοβιτς (2ος τ. 3 συμ.).

Η Ίντερ έδειχνε σοκαρισμένη μετά το 2-0 της Έμπολι πριν καν το ημίωρο, αλλά το γύρισε με συνοπτικές διαδικασίες και βάσει συνολικών ευκαιριών, θα μπορούσε να φτάσει σε σκορ που θα έμενε στην ιστορία (νίκησε 4-2). Δεύτερη διαδοχική νίκη, ακολούθησε το Κύπελλο (4-2 τη Γιούβε στην παράταση, στο 2-2 τα 90'), είχε πάρει το Σούπερ Καπ με τον ίδιο αντίπαλο. Εκτός ο εφεδρικός μέσος Βεσίνο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αν η Μίλαν έχει νικήσει την Αταλάντα, τότε οι πονηρές σκέψεις θα υπάρχουν στη Σαρδηνία. Σε κάθε περίπτωση, δεν ασχολούμαστε.