Τρίτη, 17 Μαΐου 2022 - 00:26

Τελευταία αγωνιστική στα πλέι οφ της Super League 1 και η έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου μας στρέφει σε «ειδικές» επιλογές τερμάτων.

20:00, Cosmote Sport
ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Η καταστροφική φετινή πορεία της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε στο Χαριλάου, όπου σε 12 λεπτά σπατάλησε προβάδισμα δύο τερμάτων, δέχθηκε τρία γκολ και έχασε κάθε ελπίδα για ευρωπαϊκή έξοδο. Στην 5η θέση ο δικέφαλος που ξεκίνησε την σεζόν με όνειρο να διεκδικήσει τον τίτλο. Στα… κάγκελα ο κόσμος, βάλλει κατά δικαίων και αδίκων, κάκιστο το κλίμα, οι οπαδοί… επισκέφτηκαν και τα γραφεία της ΠΑΕ απαιτώντας καρατομήσεις! Μόνο δύο νίκες στα εννιά πιο πρόσφατα ματς. Ανέτοιμοι οι στόπερ Βράνιες, Τζαβέλλας, οι μέσοι Σιμόες, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι. Ο Ολυμπιακός έκανε και την φιέστα τίτλου στο ματς με τον ΠΑΟΚ, απάντησε στο γκολ των φιλοξενούμενων και συμβιβάστηκε με την ισοπαλία και πλέον τελεί ουσιαστικά σε διακοπές. Δεν έχει κάτι άλλο να διεκδικήσει στην σεζόν, κάθε ημέρα θα είναι πολύτιμη για την ξεκούραση των παικτών που προέρχονται από μια διετία δίχως να πάρουν ανάσα. Εκτενές ροτέισον αναμένεται από τον Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος έχει περισσότερο το μυαλό του στον σχεδιασμό της επόμενης ημέρας. Εννιά στα 11 πιο πρόσφατα ματς εξελίχθηκαν σε γκολ-γκολ. Διαθέσιμος ο Κώστας Φορτούνης αποκλείστηκαν αντιθέτως από την αποστολή οι Βατσλίκ, Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Καρμπόβνικ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά, Εμβιλά, Ονιεκούρου, Ροντρίγκες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Καζάνι που βράζει η ΑΕΚ ενώ ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με σημαντικές αλλαγές. Από τα πλέον δύσκολα ματς, το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο λόγω της νευρικότητας των γηπεδούχων. Θα το… αφήσουμε στην ησυχία του.

20:00, Νοva Sports 2
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΡΗΣ
Ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβεβαίωσε και την αναμέτρηση της Λεωφόρου πως έχει ξεμείνει πλέον από δυνάμεις αλλά και κίνητρο στα πλέι οφ. Ο Λοντίγκιν κράτησε το μηδέν στο ξεκίνημα, αλλά οι Γιαννιώτες κατέρρευσαν μετά το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έκανε την νίκη που ήθελε κόντρα στον ΠΑΟΚ και πλέον πορεύεται ασθμαίνοντας προς την γραμμή του τερματισμού, έπειτα από μια γεμάτη και πετυχημένη σεζόν. Σε over2,5 γκολ εξελίχθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς. Ευκαιρίες σε νέους παίκτες θα δώσει ξανά ο Ηρακλής Μεταξάς, που βρίσκεται στο στόχαστρο του Αστέρα. Δεν υπολογίζονται οι Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ και Μορέιρα, επιστρέφουν οι Εραμούσπε και Περέα. Με άκρως δραματικό τρόπο, ο Άρης έσωσε μια σεζόν γεμάτη σκαμπανεβάσματα, με ιδανικό φινάλε στο Χαριλάου. Σε 12 λεπτά γύρισε το εις βάρος του 2-0 κόντρα στην ΑΕΚ και διασφάλισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μπορεί να κατακτήσει ακόμα και τη δεύτερη τιμητική θέση, αν κερδίσει στα Γιάννινα και έρθει ισόπαλο το ματς ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός. Στα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς των «κίτρινων» μπήκε το πολύ ένα γκολ. Νέα προβλήματα οι Μπερτόγλιο, Ντάνιελ Σούντγκρεν, δεν υπολογίζονται και πάλι οι Σάσα, Γκάνεα και Ντιαγέ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν χωρίς άγχος στο τελευταίο ματς μιας κοπιαστικής σεζόν. Ποντάρουμε στην έλλειψη κινήτρου και επιλέγουμε early goal (γκολ πριν το 28’) που προσφέρεται στο υψηλό 1.98, σε υψηλή τιμή προσφέρεται και το αμφίτερμα.

16/05/2022Super League 1: Championship Round