Β' Ιταλίας: Παλεύουν για το όνειρο!

Τρίτη, 17 Μαΐου 2022 - 10:44

Πρώτη μονομαχία στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, με την Μπενεβέντο να υποδέχεται την Πίζα.

2.02 3.15 3.35 1.72 1.88 1.27 3.15 1.7 1.92 1.25 1.25 1.65

Τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου είναι διπλά και δεν μετρούν παραπάνω τα εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, η Πίζα προκρίνεται στον τελικό επειδή τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ-ΠΙΖΑ
Πρώτος ημιτελικός των πλέι οφ ανόδου. Η Μπενεβέντο αντιμετώπισε προβλήματα στην έδρα της Ασκολι, επί της ουσίας δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα στο πρώτο ημίωρο, αλλά προηγήθηκε με την πρώτη ευκαιρία της (38') και κράτησε το 1-0 μέχρι τέλους, εξαιρετική επέμβαση από τον πορτιέρε Παλεάρι στο 84'. Το σερί των τριών ηττών τερματίστηκε για την ομάδα του Φάμπιο Καζέρτα, η οποία μπήκε στα πλέι οφ με δυσπιστία, ωστόσο σημείωσε σπουδαίο αποτέλεσμα, με τον έμπειρο τεχνικό να κερδίζει πόντους. Αμφίβολοι οι Μοντσίνι (ε. 24/6) και Σάου (μ.-ε. 12/1).
Η Πίζα ήθελε τη νίκη στην έδρα της Φροζινόνε και συνδυασμό αποτελεσμάτων κατά την τελευταία αγωνιστική. Εκείνη τα κατάφερε, καθώς προηγήθηκε 2-0 στο 20', σχετικά εύκολα το υπέρ της 2-1. Στα υπόλοιπα ματς τα πράγματα δεν κύλησαν όπως θα ήθελε, αλλά έχει ήδη κάνει την υπέρβασή της, καθώς βασικός στόχος για την ομάδα του Λούκα Ντ' Άντζελο ήταν το να μείνει μακριά από περιπέτειες. Μία νίκη στα τελευταία τρία (1-1-1). Ο ηγετικός Καράτσολο (α. 36/2) θα λείψει για μήνες (ρήξη χιαστού), αμφίβολος ο Μαρσούρα (ε. 18/2).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πήρε ψυχολογία η Μπενεβέντο με την πρόσφατη νίκη καθώς δεν είναι και στα καλύτερα της. Σαφέστατα επικίνδυνη επιθετικά η Πίζα, πάμε με το γκολ-γκολ.

17/05/2022Serie B: Regular Season