Β’ Ιταλίας: Μπρέσια-Μόντσα, η πρώτη μάχη

Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022 - 11:58

Ρεβάνς για τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Η Πίζα προκρίνεται στον τελικό με νίκη. Η Μπενεβέντο με νίκη ή ισοπαλία.

2.27 3.05 2.9 1.6 2.05 1.2 3.6 1.8 1.8 1.32 1.28 1.52

Τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου είναι διπλά και δεν μετρούν παραπάνω τα εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, η Μόντσα προκρίνεται στον τελικό επειδή τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο.

ΜΠΡΕΣΙΑ-ΜΟΝΤΣΑ
Η Μπρέσια δεν έπεισε με την απόδοσή της στο εντός έδρας ματς με την Περούτζια, αλλά βρήκε τη λύση και στις δύο περιπτώσεις κατά τις οποίες βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, έφτασε στο ισόπαλο αποτέλεσμα που θα της έδινε την πρόκριση και βρήκε και 3ο γκολ. Μία νίκη στα τελευταία πέντε (1-3-1) για τους «ροντινέλε» του Τζίνο Κορίνι, πήραν την απαραίτητη ψυχολογική ώθηση. Για 5η φορά στα πλέι οφ, το 2005 πανηγύρισαν την άνοδο. Λογικά εκτός οι Σπάλεκ (μ. 9/1), Αντρεόλι (μ. 3/0), Ολζέρ (μ. 4/0).
Η Μόντσα ήθελε τη νίκη στην έδρα της Περούτζια στο τέλος της κανονικής περιόδου, για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α' Ιταλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της. Δεν της έλειψαν οι ευκαιρίες (25', 27', 78'), αλλά η απόδοση δεν ήταν καλή, έμεινε με άδεια χέρια, δεχόμενη το 1-0 στο 85'. Μία νίκη στα τελευταία τέσσερα (1-1-2) για την ομάδα του Τζοβάνι Στρόπα, οι σημαντικές επενδύσεις την την τελευταία διετία ψάχνουν δικαίωση. Τιμωρημένος ο Καλντιρόλα (α. 24/0), εκτός δράσης ο Σκοτσαρέλα (μ. 3/0). Αμφίβολοι δίνονται οι Παλέτα (α. 18/0), Σιατούνης (μ. 2/0).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με την εμπειρία η Μπρέσια, με τον ενθουσιασμό η Μόντσα. Η λογική λέει πως θα είναι προσεκτικές ενόψει και της ρεβάνς, αρκετές πιθανότητες συγκεντρώνει η ισοπαλία.

18/05/2022Serie B: Regular Season