Κύπελλο Τσεχίας: Εδρα vs ποιότητας!

Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022 - 11:28

Ο τελικός του Κυπέλλου Τσεχίας, με αντιπάλους Σλοβάτσκο και Σπάρτα Πράγας διεξάγεται απόψε στην έδρα της πρώτης, το «Μιροσλάβα Βαλέντι» της πόλης Ουχέρσκε Χράντιστε. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί ημίωρη παράταση και ενδεχομένως η διαδικασία των πέναλτι.

2.45 2.95 2.72 1.75 1.85 1.27 3.1 1.62 2.02 1.37 1.3 1.45

ΣΛΟΒΑΤΣΚΟ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡ.
Η Σλοβάτσκο κέρδισε 3-0 εντός την Χράντετς Κράλοβε και τελείωσε το πρωτάθλημα στην τέταρτη θέση με δύο σερί νίκες, πέντε σερί over και επτά στα τελευταία οκτώ ματς. Θέλει να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο τελικός γίνεται στο γήπεδό της, όπου δεν έχει ηττηθεί σε έξι σερί παιχνίδια με μόλις μία ισοπαλία. Δεν έχει κατακτήσει ποτέ στην ιστορία της το Κύπελλο, έχοντας χάσει δύο τελικούς, τον τελευταίο το 2009. O Nτάνιελ Χόλτζερ σκόραρε φέτος και στα τρία ματς πρωταθλήματος με αντίπαλο την Σπάρτα Πράγας.
Η Σπάρτα Πράγας κέρδισε 2-1 στην έδρα της συμπολίτισσας Σλάβια και τερμάτισε τρίτη στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές. Δέχεται γκολ σε επτά συνεχόμενα παιχνίδια, εκ των οποίων στα πέντε πλήρωσε το γκολ-γκολ και το over. O Xάνκο σκόραρε σε δύο από τα τρία φετινά ματς με τη Σλοβάτσκο. Η Σπάρτα έχει κερδίσει τα περισσότερα Κύπελλα Τσεχίας, επτά συγκεκριμένα σε ένδεκα τελικούς. Τελευταίο της τρόπαιο ήταν το 2020, ενώ τελευταία ήττα σε τελικό το 2012. Τιμωρημένος ο μπακ Βίζνερ.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σαφώς και η Σπάρτα είναι πιο ισχυρή, όμως το κίνητρο και η έδρα της Σλοβάτσκο είναι παράγοντες που πρέπει να… ζυγιστούν καλά. Ελαφρώς φαβορί προσφέρονται οι φιλοξενούμενοι, δεν θα πάρουμε θέση.

18/05/2022Czech Liga: Championship Round