Πλέι οφ Ολλανδίας: Αντιδρά η Αλκμααρ!

Κυριακή, 22 Μαΐου 2022 - 00:35

Τα πονταρίσματα τερμάτων έχουν την… τιμητική τους στις ρεβάνς των πλέι οφ Ευρώπης, με βασική επιλογή τον συνδυαστικό άσο της Αλκμααρ.

Επαναληπτικοί αγώνες πλέι οφ Ευρώπης.
Δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ιδίου αριθμού γκολ ακολουθεί παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.
Οι δύο νικητές θα αγωνιστούν στον τρίτο και τελικό γύρο για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο του Κονφερενς Λιγκ.

Α’ Αγώνας: Χέρενφεν – Αλκμααρ 3-2
ΑΛΚΜΑΑΡ – ΧΕΡΕΝΦΕΝ
Η Αλκμααρ προηγήθηκε 2-1 στο 65’ της Χέρενφεν αλλά… κατάφερε να δεχτεί δύο γκολ στις καθυστερήσεις και είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο. Συμπλήρωσε πέντε ματς χωρίς νίκη, κομβική πλέον η παρουσία στην Ευρώπη και για οικονομικούς λόγους, τα τελευταία χρόνια άλλωστε ειχε σταθερή παρουσία στην πρώτη τετράδα.. Η Χέρενφεν έδειξε αντοχές και μπήκε πλέον για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Ο υπηρεσιακός τεχνικός Τομπίασεν που αποχωρεί στο τέλος της σεζόν, αποδέχεται τον τίτλο του αουτσάιντερ καθώς μόλις πριν μερικές εβδομάδες, η ομάδα του πρωταγωνιστούσε σε σενάρια παραμονής. Βελτιωμένη εσχάτως όπου βρήκε λύσεις και στην επίθεση, μακροχρόνια απουσιάζει ο αναπληρωματικός αμυντικός φαν Ακεν (3/0), γνωστές και οι λοιπές απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Αλκμααρ έχει τον πρώτο λόγο αλλά το σετ κρίνεται κάτι παραπάνω από «φαγωμένο». Ποντάρουμε στην αντίδραση των γηπεδούχων και θα ενισχύσουμε τον άσο με αμφίτερμα στο 3.10.

Α’ Αγώνας: Ουτρέχτη – Φιτέσε 3-1
ΦΙΤΕΣΕ – ΟΥΤΡΕΧΤΗ
Η Φιτέσε δεν έπεισε στην Ουτρέχτη την Πέμπτη, αλλά ο Βρουχ ήρθε από τον πάγκο και χάρη στο γκολ κατάφερε να δώσει ελπίδα για την ρεβάνς. Κουρασμένοι παρουσιάζονται στο φινάλε της σεζόν οι Αρνεμερς που δείχνουν να έχουν αλλού το μυαλό τους, καθώς ο τεχνικός Λετς και αρκετοί βασικοί έχουν βρεθεί στο στόχαστρο μεγαλύτερων συλλόγων. Αμφίβολος ο βασικός στόπερ Ράσμουσεν (α. 27/0), δεν υπολογίζονται και πάλι οι Βίτεκ (α. 25/0), Οροζ (α. 21/0) και Γκμποχο (ε. 17/2).Η Ουτρέχτη παρουσιάστηκε εξαιρετική στο πρώτο ματς, σκόραρε δις στο πρώτο 20λεπτο και απέκτησε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Η ευρωπαϊκή προοπτική δύναται να αλλάξει βέβαια το ζύγι μιας μέτριας σεζόν, καθώς παρότι ήταν εξαιρετική στον πρώτο γύρο, σταδιακά έχασε τον… προσανατολισμό της. Ξανά εκτός ο βασικός Κάιζερ (τ. 14 συμ.), δεν υπολογίζονται και πάλι οι επίσης βασικοί φαν ντερ Μααρελ (α. 25/1), Ραμσελααρ (μ. 26/9).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Φιτέσε είναι με την πλάτη στον τοίχο και είναι αναγκασμένη να… ψάξει από νωρίς γκολ για να ξαναμπει στο κόλπο. Δεν θα μπλέξουμε πάντως με σημείο, κρατάμε τον συνδυασμό γκολ/γκολ με over στο 1.95.