Λιγκ1 Αγγλίας: Για μία θέση στον.. ήλιο!

Σάββατο, 21 Μαΐου 2022 - 01:07

Σάντερλαντ και Γουίκομ διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο «Γουέμπλεϊ», με τον νικητή να προβιβάζεται στην Τσάμπιονσιπ!

2.07 2.95 3.45 1.48 2.27 1.16 4 1.94 1.68 1.25 1.32 1.57

Ο τελικός των πλέι οφ είναι μονός, με την άνοδο να κρίνεται στα 90 λεπτά. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά από αυτό το διάστημα θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και ενδεχομένως η διαδικασία των πέναλτι.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ-ΓΟΥΪΚΟΜ
Η Σάντερλαντ ήταν έτοιμη για παράταση στη ρεβάνς των ημιτελικών με τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, όμως το γκολ του Ρόμπερτς στο 93' διαμόρφωσε το λυτρωτικό 1-1. Αήττητες από τις 19/2 (9-6-0) οι «μαύρες γάτες», όρθωσαν ανάστημα στα κρίσιμα και προσπαθούν να ξεφύγουν από την Α' Αγγλίας έπειτα από τέσσερα χρόνια. Ξεσηκωμός στους οπαδούς, εξάντλησαν τα 44.000 εισιτήρια και η διοίκηση ζήτησε περισσότερα. Αμφίβολοι οι σημαντικοί Γουίντσεστερ (μ. 40/30 και Νταζάκου (ε. 22/4).
Η Γουίκομ ήταν εμφανώς χειρότερη από τη ΜΚ Ντονς, κυνηγούσε στο σκορ από το 26', δέχθηκε 29 τελικές προσπάθειες, αλλά αμύνθηκε μαζικά, το έκανε καλά και είχε τύχη (όπως ομολόγησε ο τεχνικός της, Γκάρεθ Εϊνσγουορθ) γνωρίζοντας «γλυκιά» ήτα με 1-0 (είχε επικρατήσει 2-0 στο πρώτο ματς). Στα 13 ματς (9-4-0) διεκόπη το αήττητο σερί για τους «λάτικς» μπήκαν στα πλέι οφ την τελευταία αγωνιστική, ωστόσο αποδεικνύουν ότι ιδιαίτερα στην άμυνα, διαθέτουν ό,τι απαιτείται προκειμένου να επιστρέψουν άμεσα στην Τσάμπιονσιπ (υποβιβάστηκαν το 2021). Εκτός οι Τόμπσον (μ. 28/2) και Φρίμαν (μ. 3/0), αμφίβολοι οι Χάνλαν (ε. 36/6) και Μεχμέτι (μ.-ε. 32/7).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Σάντερλαντ υπερέχει σε εμπειρία ενώ η Γουίκομ σε.. δίψα για επιτυχίες. Ισοδύναμες ομάδες και θα γίνει μάχη μέχρις εσχάτων, προβάδισμα ενός... κλικ για τις «μαύρες γάτες».

21/05/2022League One: Regular Season