Β’ Νορβηγίας: Για απαντήσεις η Σόγκνταλ

Κυριακή, 22 Μαΐου 2022 - 11:08

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίζεται η 7η αγωνιστική της OBOS-Ligaen.

ΡΑΟΥΦΟΣ-ΣΤΑΜΠΑΕΚ
Με το σκορ στο 3-0 υπέρ της Κονγκσβίνγκερ, στο 52’ η Ράουφος δεν είχε και πολλά να ελπίζει. Κατάφερε να βάλει το γκολ… της τιμής, αλλά μέχρι εκεί (4-1). Απρόσμενα κακή η ομάδα του Γιόνσεν σε ότι αφορά την αμυντική της λειτουργία. Γιατί προηγήθηκε αήττητο 4 αγώνων με 1 νίκη και 3 ισοπαλίες (όλες με σκορ 1-1), όπου ήταν μαχητική και με λίγα κενά στην άμυνα. Μεσοβδόμαδα έδωσε ματς για το κύπελλο απέναντι στην Γκιόβικ-Λιν.
Η Στάμπαεκ δέχθηκε το γκολ από την Γκρόρουντ μόλις στο πρώτο λεπτό με αποτέλεσμα να βγάλει με άγχος και νευρικότητα το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο αύξησε την πίεση της, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν ήταν καλή στα τελειώματα των φάσεων για να βάλει ένα ακόμα γκολ (1-1). Με under έβγαλε τα 4 από τα 5 τελευταία της στο πρωτάθλημα, έχοντας 2 νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες, δεχόμενη δύο γκολ.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πολλά τα κενά στα μετόπισθεν των γηπεδούχων και η Στάμπαεκ θα τα ανιχνεύσει. Κλίνουμε προς τα δεξιά.

ΣΟΓΚΝΤΑΛ-ΑΣΑΝΕ
Βαρύ για τη Σόγκνταλ αυτό που έγινε απέναντι στην Σταρτ (5-1). Η εικόνα που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια δεν προμήνυε κάτι τέτοιο. Αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο, δέχθηκε πέντε γκολ και καλείται να βγάλει αντίδραση. Η πρώτη ήττα αποτέλεσε ένα ηχηρό χαστούκι, ενώ τα κενά της άμυνας είναι κάτι που πρέπει να διορθώσει. Με γκολ-γκολ έβγαλε τα 4 από τα 5 τελευταία της. Μεσοβδόμαδα έπαιξε ματς κυπέλλου με την Φλόρο.
Η Ασάνε βρήκε πρώτη γκολ στο ματς με την Μπρίνε και μάλιστα στο 6ο λεπτό, αλλά μετά από 4 λεπτά έγινε η ισοφάριση. Κομβική η γρήγορη αντίδραση της Μπρίνε που γύρισε το ματς, αν και η Ασάνε έκανε ευκαιρίες (2-1). Το θέμα για την ομάδα του Ρόσλαντ είναι ότι ακόμα δεν έχει νίκη, ενώ έχει βγάλει με γκολ-γκολ, τα πέντε από τα έξι παιχνίδια της. Το θέμα με τα κενά της άμυνας είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα της.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δυνατό σύνολο η Σόγκνταλ, θέλει και μπορεί να αντιδράσει στην πρόσφατη συντριβή και η Ασάνε με αυτή την αμυντική λειτουργία δύσκολα θα πάρει αποτέλεσμα.

22/05/20221. Division: Regular Season