Δευτέρα, 23 Μαΐου 2022 - 10:29

Δράση με πέντε αναμετρήσεις την Δευτέρα στην OBOS-Ligaen.

Β’ Νορβηγίας:

KFUM ΟΣΛΟ-ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ
Η ΚΦΟΥΜ Οσλο ήταν ανταγωνιστική με την Μιοντάλεν, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που έκανε για να γνωρίσει την ήττα (2-1). Προηγήθηκε και η 5άρα από την Μπραν, που της έκοψε την φόρα και το αήττητο σερί. Θέλει να γυρίσει στα πετυχημένα αποτελέσματα κι ενώ έβγαλε με γκολ-γκολ τα 3 εντός με δύο ισοπαλίες.
Η Κονγκσβίνγκερ έβαλε δύο γκολ σε δύο λεπτά και έως το 52’ είχε προηγηθεί 3-0 με την Ράουφος. Κι εκεί το ματς τελείωσε κάνοντας διαχείριση για να το πάει και στο 4-1 που ήταν το τελικό σκορ. Ηταν η καλύτερη απάντηση στο άσχημο σερί 3 αγώνων που προηγήθηκε. Το θέμα είναι να μπορέσει να βρει ένα σταθερό ρυθμό. Με γκολ-γκολ έβγαλε τα 4 τελευταία της.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η ΚΦΟΥΜ δεν έχει ξεκινήσει δυνατά, πάντως στην έδρα της είναι υπολογίσιμο μέγεθος. Η Κόνγκσβινγκερ ηττήθηκε και στις τρεις εξορμήσεις της, αρκετά πιθανό να συμβεί το ίδιο απόψε (2.00).

ΓΚΡΟΡΟΥΝΤ-ΜΠΡΙΝΕ
Η Γκρόρουντ προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό απέναντι στην Στάμπαεκ και κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο πιέστηκε από τον αντίπαλο, που ισοφάρισε και ήταν τυχερή που δεν ηττήθηκε (1-1). Η ομάδα του Νίλσεν αγνοεί τη νίκη στα έξι παιχνίδια της, ενώ τα 5 από αυτά ήταν και γκολ-γκολ. Θα κυνηγήσει απέναντι στη Μπρίνε την πρώτη νίκη.
Για την Μπρίνε το ματς με την Ασάνε ήταν στοχευμένο για να μπορέσει να πάρει επιτέλους τους πρώτους βαθμούς. Βρέθηκε να χάνει μόλις στο 6’, αλλά έβγαλε αντίδραση κι έτσι ισοφάρισε νωρίς για να το γυρίσει και να πάρει την νίκη (2-1). Ηταν ότι καλύτερο η τόνωση της ψυχολογίας της ενόψει και της συνέχειας. Πρέπει όμως να διορθώσει πολλά για να δείξει καλύτερη εικόνα. Με 2-3 γκολ έβγαλε τα 5 πρόσφατα ματς.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Στην πρώτη νίκη στοχεύει η Γκρόρουντ, άκρως απογοητευτικό το ξεκίνημα της Μπρίνε παρότι ξεκόλλησε μετά τις έξι συνεχόμενες ήττες. Παίζουν και τα τρία αποτελέσματα, πάμε παρακάτω.

ΡΑΝΧΑΙΜ-ΣΤΑΡΤ
Η Ρανχάιμ πιέστηκε από την Στιόρνταλς αλλά ήταν εκείνη που σκόραρε και το κράτησε για να πάρει τους βαθμούς (0-1). Η ομάδα του Πορτογάλου Ούγκο Περέιρα δείχνει ένα μαχητικό πνεύμα και με τακτικές που είναι δουλεμένες. Με τρεις νίκες και μία ισοπαλία έβγαλε τα 5 τελευταία της δείχνοντας αρκετά καλά στοιχεία. Έχει ομάδα που μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω.
Η Σταρτ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Σόγκνταλ όπου έως το 48’ είχε πάει το σκορ στο 3-0. Κυριάρχησε στο ματς με πολλές φάσεις για βάλει συνολικά πέντε γκολ (5-1). Εχει βάλει 11 τέρματα στα τρία τελευταία της, όπου ήταν νικηφόρα. Τρομερή η αλλαγή στην επιθετική της εικόνα με τον τεχνικό της να δηλώνει πως πρέπει να είναι προσεκτικοί και να μην χαλαρώσουν.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αρκετά δουλεμένη ομάδα η Ρανχάιμ, με ρυθμούς πολυβόλου σκοράρει η Σταρτ. Επιλογή ο συνδυασμός γκολ-γκολ και over.

ΣΑΝΤΝΕΣ-ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ
Τρομερή η αλλαγή προς το χειρότερο για την Σάντνες τις τελευταίες 15 ημέρες. Από την Μπραν δέχθηκε δύο γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά και δεν μπορούσε να το γυρίσει για να υποκύψει με 3-0. Προηγήθηκε το 4-0 από την Φρέντρικσνταντ και πλέον έχει ταρακουνηθεί για τα καλά. Γιατί πριν τις δύο σερί ήττες, είχε νίκες στα 4 παιχνίδια της. Κάτι που δείχνει πως μπορεί να γυρίσει στα θετικά αποτελέσματα.
Η Μιοντάλεν συνάντησε δυσκολίες με την ΚΦΟΥΜ αλλά όχι τέτοιες που θα της στερούσαν τη νίκη (2-1). Μια ακόμα για την ομάδα του Χάνσεν που πλέον είναι η πλέον φορμαρισμένη και δίκαια βρίσκεται στην κορυφή. Με 2-3 γκολ έβγαλε τα 6 πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Η μοναδική, μέχρι στιγμής, απώλεια βαθμών ήρθε στο 1-1 με τη Σταρτ στις 11 Απριλίου.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Κάνει “κοιλιά” η Σάντνες μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, από την άλλη η Μιοντάλεν δεν βγάζει το πόδι από το.. γκάζι. Πρώτο σημείο το διπλό, όμως χρειάζεται κάλυψη.

ΣΚΕΙΝΤ-ΣΤΙΟΡΝΤΑΛΣ/ΜΠΛΙΝΚ
Η Σκέιντ γνώρισε μια ακόμα ήττα, αυτή την φορά από την Φρέντρικσταντ (2-0), πλέον είναι και ψυχολογικό το θέμα. Πάντως στο συγκεκριμένο ματς είχε αρκετές καλές στιγμές για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε βγάζοντας στην επιφάνεια όλα τα κενά που έχει σαν ομάδα. Δεν έχει πάρει βαθμό στα παιχνίδια που έχει δώσει, ενώ τα 3 από τα 4 πιο πρόσφατα ήταν και γκολ-γκολ.
Η Στιόρνταλς δέχθηκε το γκολ από την Ρανχάιμ στο κακό της πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα (0-1). Ο κατήφορος για την ομάδα του Λίλεμπο συνεχίζεται και καλείται γρήγορα να βρει λύσεις για να μπορέσει να αλλάξει την εικόνα της. Με γκολ-γκολ έχει βγάλει τα 4 από τα 5 τελευταία της έχοντας μια ισοπαλία. Τιμωρημένος ο Στραντ (χαφ).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Τυφλός εναντίον μονόφθαλμου. Πολλά τα κενά στην Στιόρνταλς-Μπλινκ, αλλά τι να που και οι γηπεδούχοι που παραμένουν χωρίς βαθμό σε έξι αγωνιστικές. Στο 2.20 ο καλοπληρωμένος άσος που θέλει… άντερα.

23/05/20221. Division: Regular Season