Κύπελλο Ισραήλ: Πέφτουν κορμιά στον τελικό!

Τρίτη, 24 Μαΐου 2022 - 13:27

Η Χάποελ Μπιρ Σιβά θέλει να κλείσει την σεζόν με κούπα, για το νταμπλ η Μακάμπι Χάιφα!

3.6 2.9 1.97 1.61 2.02 1.21 3.45 1.8 1.78 1.68 1.24 1.22

Ο τελικός διεξάγεται στο ουδέτερο “Τέντι” (Ιερουσαλήμ), σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και ενδεχομένως η διαδικασία των πέναλτι.

Η Χάποελ Μπερ Σεβά, που τερμάτισε 2η στο πρωτάθλημα έχει κατακτήσει δύο κύπελλα, ενώ η πρωταθλήτρια Μακάμπι Χάιφα έξι κύπελλα. Νυν κυπελλούχος και πολυνίκης του θεσμού είναι η Μακάμπι Τελ Αβίβ (24 κατακτήσεις)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΙΡ ΣΙΒΑ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ
Το Σάββατο η Χάποελ Μπερ Σεβά νίκησε 3-1 εντός την Μπνέι Σακνίν (ήταν μπροστά 2-1 στο 21’, “κλείδωσε” το τρίποντο στις καθυστερήσεις) και τερμάτισε δεύτερη, πέντε πόντους πίσω από την πρωταθλήτρια Μακάμπι Χάιφα. Μετράει τρία συνεχόμενα γκολ-γκολ στο πρωτάθλημα. Εχει κατακτήσει δύο κύπελλα (1997, 2020). Επιθετικά το βάρος σηκώνουν ο έμπειρος Αυστραλός Ρουκάβιτσα (10 γκολ) και ο Ισραηλινός μέσος Σαφούρι (επίσης 10 γκολ). Ο υπηρεσιακός τεχνικός Ελιανίβ Μπάρντα δεν υπολογίζει μόνο τον κεντρικό μέσο Γκορντάνα.
Η Μακάμπι Χάιφα επικράτησε 4-0 στο ρελαντί εντός έδρας της Μακάμπι Νετάνια -σκοράροντας δύο φορές σε κάθε ημίχρονο- βεβαίως είχε ήδη σφραγίσει την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος (14ο), ενώ έχει και έξι κύπελλα (πιο πρόσφατο το 2016). Ερχόμενη από δύο απανωτές ήττες, έκανε πειστική εμφάνιση και μία δυνατή πρόβα ενόψει του τελικού. No goal τα έξι από τα επτά τελευταία της παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Ξεχωρίζουν οι μέσοι Λάβι και Μοχάμεντ, ο τεχνικός Μπαράκ Μπακάρ κάνει τα πλάνα του χωρίς τον δεξιό μπακ Μέιρ και τον επιθετικό Σαχάρ.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λίγο πιο ποιοτική η Μακάμπι Χάιφα, στην πραγματικότητα δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Και οι δύο στηρίζονται στις παραγωγικές τους επιθέσεις, με το γκολ-γκολ θα πάμε.

24/05/2022Ligat ha'Al: Championship Round