Α’ Ολλανδίας: Στην Ευρώπη με γκολ!

Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022 - 00:16

Η Φιτέσε υποδέχεται την Αλκμααρ στον πρώτο «τελικό» των πλέι οφ Ευρώπης και οι αριθμοί των δύο ομάδων «φωτογραφίζουν» υψηλό σκορ.

Η Φιτέσε κοντράρεται με την Αλκμααρ στον δεύτερο και τελικό γύρο των πλέι οφ Ευρώπης Α’ Ολλανδίας.
Οι δύο ομάδες ξεπέρασαν τα εμπόδια των Ουτρέχτη και Χέρενφεν αντίστοιχα και θα κοντραριστούν σε διπλούς αγώνες για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο που δίνει μια θέση στον δεύτερο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ.
Δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ, η ρεβάνς θα διεξαχθεί 29/5.

ΦΙΤΕΣΕ – ΑΛΚΜΑΑΡ
Έδειξε αντοχές η Φιτέσε, που παρά την ήττα με 3-1 στον πρώτο αγώνα, στην ρεβάνς παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη, επικράτησε 2-0 και είχε περισσότερες δυνάμεις στην παράταση σκοράροντας για τρίτη και καθοριστική φορά. Η πρόκριση επανέφερε την χαμένη αυτοπεποίθηση, είναι πλέον αποφασισμένη να… πουλήσει ακριβά το τομάρι της όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο τεχνικός Λετς. Τιμωρημένος ο Φρέντερικσεν (ε. 25/7), νέα απουσία ο βασικός Ντάσα (α. 33/0), σταθερά εκτος οι Ράσμουσεν (α. 27/0), Βίτεκ (α. 25/0), Οροζ (α. 21/3) και Γκμποχό (α. 17/2). Η Αλκμααρ παρουσιάστηκε εξαιρετική στην ρεβάνς με την Χέρενφεν, έδειξε αμυντικές αρετές και με γκολ στο 89’ επικράτησε με το «χρυσό» 2-0 που της έδωσε το εισιτήριο για τον τρίτο και τελικό γύρο. Βασικός στόχος το ευρωπαϊκό εισιτήριο, αποτελεί… παλισειορά άλλωστε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με 11 συμμετοχές στα 13 τελευταία χρόνια! Αμφίβολος ο βασικός μπακ και αρχηΓός Βάινταλ (31/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες με αρκετά κοινά χαρακτηριστικά καθώς ποντάρουν στην επίθεση, χωρίς ανάλογη συνέπεια στην αμυνα. Σε «διαβασμένη» τιμή προσφέρεται το γκολ/γκολ (1.70), θα προτιμήσουμε το over 1.91.