Kύπελλο Κροατίας: Με την έδρα για κούπα η Χάιντουκ!

Πέμπτη, 26 Μαΐου 2022 - 01:16

Ο τελικός του κυπέλλου Κροατίας βρίσκει αντιμέτωπες Χάιντουκ και Ριέκα. Το ματς διεξάγεται στην έδρα της Χάιντουκ, το “Πόλιουντ” και σε περίπτωση ισοπαλίας μετά τα 90 λεπτά θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και ενδεχομένως η διαδικασία των πέναλτι.

Η Ριέκα έχει κατακτήσει έξι κύπελλα (πιο πρόσφατο το 2019), όσα και η Χάιντουκ (τελευταίο το 2013)!

Και οι δύο ομάδες έχουν ήδη εξασφαλίσει την συμμετοχή στο Κόνφερενς Λιγκ, μέσω του πρωταθλήματος.

Νυν κυπελλούχος και πολυνίκης του θεσμού με 16 κατακτήσεις είναι η Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

ΡΙΕΚΑ-ΧΑΙΝΤΟΥΚ
Η Ριέκα νίκησε 1-0 εντός έδρας την ουραγό Χρβάτσκι Ντραγκοβόλιατς στην αυλαία του πρωταθλήματος και ενώ είχε ήδη οριστικοποιηθεί πως θα τερματίσει στην τέταρτη θέση. Εφερε under μετά από έξι συνεχόμενα over, ενώ τα πέντε από τα επτά τελευταία πρωταθλήματος έληξαν γκολ-γκολ. Προηγήθηκε φιλικό με την εθνική Ουκρανίας (1-1, στις 18/5). Μέτρια σεζόν για την ομάδα του Γκόραν Τόμιτς και θέλει να την γλυκάνει με την κατάκτηση του κυπέλλου, το οποίο έχει κατακτήσει έξι φορές (πιο πρόσφατα το 2019). Ξεχωρίζουν οι Σμόλσιτς (στόπερ), Πάβισιτς (μέσος) και Μούριτς (επιθετικός), χωρίς προβλήματα απουσιών.
Η Χάιντουκ ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της πρωταθλήτριας Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην αυλαία του πρωταθλήματος και τερμάτισε στην 2η θέση, επτά βαθμούς πίσω από την κορυφή. Είχαν προηγηθεί τρία διαδοχικά τρίποντα, μετράει τέσσερα συνεχόμενα over στο πρωτάθλημα, ενώ και τα τέσσερα παιχνίδια της στο κύπελλο ήταν συνδυασμός γκολ-γκολ και over. Εχει κατακτήσει έξι κύπελλα (τελευταίο το 2013).Στηρίζεται αρκετά στον γνωστό μας από την ΑΕΚ Μάρκο Λιβάγια, αξιόλογος και ο εξτρέμ Μπιουκ, άπαντες στη διάθεση του Λιθουανού τεχνικού Βάλντας Νταμπράουσκας.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ολα δείχνουν Χάιντουκ, που πέρα από ανώτερο σύνολο έχει και την έδρα. Η αξία βρίσκεται πάντως στα τέρματα που φωτογραφίζουν και οι αριθμοί, οπότε η νίκη της μπορεί να συνδυαστεί ακόμη και με over 3.5.