Λιγκ2: Ραντεβού με την ιστορία!

Σάββατο, 28 Μαΐου 2022 - 00:15

Μάνσφιλντ και Πορτ Βέιλ διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο “Γουέμπλεϊ” με έπαθλο μία θέση στην Λιγκ1!

2.4 2.67 3.1 1.47 2.32 1.13 4.35 1.94 1.68 1.34 1.32 1.44

Τελικός των πλέι οφ ανόδου, με ημίωρη παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.

Η Μάνσφιλντ στα ημιτελικά απέκλεισε την Νορθάμπτον, με δύο νίκες (2-1 εντός έδρας, 0-1 στη ρεβάνς). Η Πορτ Βέιλ στα ημιτελικά απέκλεισε την Σουίντον (ήττα 2-1 εκτός έδρας, νίκη 1-0 εντός και προκρίθηκε στα πέναλτι).

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ-ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ
Η Μάνσφιλντ καθάρισε με δύο νίκες την Νορθάμπτον και ετοιμάζεται να επιστρέψει στην Λιγκ1 μετά από 19 χρόνια (συμπτωματικά και τότε είχε αποκλείσει στα ημιτελικά την Νορθάμπτον)! Τελευταία φορά συμμετείχε σε πλέι οφ την σεζόν 2018-19. Το τρομερό είναι ότι τέλη Οκτωβρίου βρισκόταν στις θέσεις υποβιβασμού, όμως ακολούθησαν μεγάλα σερί νικών κυρίως εντός έδρας (μέτρησε 14 νίκες στα 16 τελευταία στο “Φιλντ Μιλ”)! Αμφίβολος ο μέσος Μάρις, εκτός οι αμυντικοί Φόρεστερ και Γκόρντον.
Η Πορτ Βέιλ πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση επί της Σουίντον στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό στην μόλις τρίτη συμμετοχή της στην διαδικασία (1989 και 1993). Στο τέλος της παράτασης υπήρξε γενική σύρραξη όπου αποβλήθηκε ο τεχνικός Ντάρελ Κλαρκ, ο οποίος μόλις είχε επιστρέψει από σχεδόν τρίμηνη αποχή (λόγω οικογενειακού προβλήματος)! Βρέθηκε πολύ κοντά στην απευθείας άνοδο, όμως “αυτοκτόνησε” στις τελευταίες αγωνιστικές (τρεις ήττες σε τέσσερα ματς). Αμφίβολοι οι μέσοι Γουόλκερ (1 γκολ), Κούπερ, Χάσεϊ, νοκ άουτ οι Κας (αμυντικός), Κόνλον (μέσος) και Ρόντνεϊ (φορ, 1 γκολ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το ματς της.. 20ετίας και για τις δύο ομάδες και όλα τα αποτελέσματα βεβαίως ανοιχτά. Μόνο στα γκολ θα πηγαίναμε, over λοιπόν στο 2.37 (συνδυαστικά με γκολ-γκολ ξεπερνά το 2.70).

Δείτε τα στιγμιότυπα του Μάνσφιλντ-Νορθάμπτον 2-1

και του Πορτ Βέιλ-Σουίντον 1-0 (6-5 πεν.)

28/05/2022League Two: Regular Season