Α΄ Ολλανδίας: Άλκμααρ για Ευρώπη!

Κυριακή, 29 Μαΐου 2022 - 00:13

Η πιο έμπειρη Αλκμααρ έχει τον πρώτο λόγο για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο και έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην Φιτέσε.

Δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση που οι δύο ομάδες σημειώσουν τον ίδιο αριθμό τερμάτων, ακολουθεί παράταση και πέναλτι.
Α΄ Αγώνας: Φιτέσε – Αλκμααρ 2-1
Οποια ομάδα επικρατήσει, εξασφαλίζει ένα εισιτήριο στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

ΑΛΚΜΑΑΡ – ΦΙΤΕΣΕ
Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Αλκμααρ στο Αρνεμ, καθώς είχε δοκάρι στο 0-0 και το 1-0, ισοφάρισε εν τέλει στην Φιτέσε, αλλά λύγισε δεχόμενη γκολ στο 85’ . Παρά την ήττα είναι διάχυτη η πίστη για ανατροπή και στον πρώτο άλλωστε γύρο των πλέι οφ, είχε ηττηθεί στο πρώτο εκτός έδρας ματς. Παλιοσειρά άλλωστε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με 11 συμμετοχές στα 13 τελευταία χρόνια! Έχασε τα τελευταία ματς και δίνεται εξαιρετικά αμφίβολος ο βασικός μπακ και αρχηγός Βάινταλ (31/1), δύσκολα και ο βασικός μέσος Μίντσιο (28/1). Δεύτερη ευκαιρία για την Φιτέσε να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για δεύτερη διαδοχική χρονιά. Έβγαλε… τσαμπουκά στον πρώτο αγώνα και με το δύσκολο 2-1 απέκτησε προβάδισμα, έστω και… οριακό όπως παραδέχτηκε και ο επιτυχημένος τεχνικός Τόμας Λετς. Εξέτισε ο Φρέντερικσεν (ε. 25/7), αμφίβολος ο Ντάσα (α. 33/0), σταθερά εκτος οι Ράσμουσεν (α. 27/0), Βίτεκ (α. 25/0), Οροζ (α. 21/3) και Γκμποχό (α. 17/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Αλκμααρ αδικείται από την ήττα στο πρώτο ματς και πλέον δεν… αντέχει νέα γκέλα. Διαθέτει την ποιότητα και την εμπειρία να «απαντήσει», ο άσος δεν μας πείθει πάντως στο 1.65, είναι αντιθέτως αποδεκτός στο 1.91 με συνδυαστικό over 1,5 όπως συνηθίζουν οι δύο ομάδες.