Πλέι οφ Β’ Ολλανδίας: Θέλει και μπορεί η Ντεν Χάαγκ!

Κυριακή, 29 Μαΐου 2022 - 01:06

Η Ντεν Χάαγκ υποδέχεται την Εξέλσιορ με… θέα την Α΄Κατηγορία και ο άσος έχει πάρει ήδη… παιχνίδι στην στοιχηματική αγορά.

Με την ρεβάνς του τρίτου και τελικού γύρου πλέι οφ ανόδου/υποβιβασμού ολοκληρώνεται η σεζόν στην Β΄Ολλανδίας.
Η Ντεν Χάαγκ υποδέχεται την Εξέλσιορ, με τις δύο ομάδες να έχουν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.
Δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ισοπαλιας ακολουθεί παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.
Όποια ομάδα επικρατήσει θα αγωνίζεται στην 1η Κατηγορία την επόμενη σεζόν.

NTEN XAAΓΚ – ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Η Ντεν Χάαγκ ήταν καλύτερη στο Ρότερνταμ, αλλά χρειάστηκε ένα γκολ στην τελευταία φάση του ματς για να μείνει όρθια. Συνεχίζει αήττητη και με το εξαιρετικό 4-1-0 στα πλέι οφ και δείχνει αποφασισμένη για την άμεση επιστροφή στην Α΄Κατηγορία. Αμφίβολος ο βασικός εξτρέμ Κίσνα (ε. 21/4), δεν υπολογίζονται και πάλι οι βασικοι Κοπμανς (τ. 23 συμ.) και Ελία (ε. 9/0). Η Εξέλσιορ ξεκίνησε μουδιασμένα τον πρώτο αγώνα, σταδιακά ισορρόπησε, προηγήθηκε αλλά στο φινάλε έπαιξε με τον χρόνο και το πλήρωσε δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Τα εκτός έδρας γκολ δεν ισχύουν πάντως και οι Κράλινχερς δηλώνουν αποφασισμένοι για μάχη στην Χάγη, που επικράτησαν φέτος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Τέθηκε εκτός ο χρήσιμος Σακόν (μ. 28/1), δεν προλαβαίνει ο αναπληρωματικός Αγραφιώτης (ε. 14/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ντεν Χάαγκ ήταν καλύτερη στο πρώτο ματς και παρότι ισοφάρισε με γκολ στην εκπνοή, μάλλον αδικείται από την ισοπαλία. Θα την εμπιστευθούμε στο 2.10!