Β’ Ιταλίας: «Τελειώνει» την δουλειά η Μόντσα!

Κυριακή, 29 Μαΐου 2022 - 00:16

Πίζα και Μόντσα παλεύουν για μια θέση στην Serie A σε μια αναμέτρηση που δύσκολα θα «ξεφύγει» στο σκορ.

Οι αγώνες είναι διπλοί και δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ.
Α’ Αγώνας: Μόντσα – Πίζα 2-1
Φέτος και κατά εξαίρεση, σε περίπτωση που οι δύο ομάδες έχουν σημειώσει ίδιο αριθμό τερμάτων μετά τα δύο ματς, ακολουθεί παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί. Κανονικά, σε περίπτωση ιδίου αριθμού γκολ, νικήτρια είναι η ομάδα με την υψηλότερη θέση στην τελική βαθμολογία αλλά φέτος οι δύο ομάδες συγκέντρωσαν ίδιους βαθμούς.

ΠΙΖΑ – ΜΟΝΤΣΑ

Η Πίζα τα… χρειάστηκε το βράδυ της Πέμπτης, βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 74’ αλλά απέκτησε ελπίδα χάρη στο γκολ του Μπέρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διατηρήθηκε στο κόλπο. Πραγματοποίησε μια άκρως ανταγωνιστική σεζόν φέτος, η πορεία της κρίνεται υπερβατική και διεκδικεί την επιστροφή στα «μεγάλα» σαλόνια για πρώτη φορά από το 1991. Εκτός ο βασικός στόπερ Καράτσολο, διαθέσιμος μετά από καιρό ο επιθετικός Μαρσούρα, αμφίβολός ο μέσος ντε Βίτις. Η Μόντσα άγγιξε το σπουδαίο 2-0 αλλά το γκολ στις καθυστερήσεις… μετρίασε την ικανοποίηση. Διάχυτη η πίστη για την ρεβάνς, διεκδικεί την παρουσία στην 1η Κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της. Άγγιξε άλλωστε την απευθείας άνοδο και μέσω πρωταθλήματος αλλά… γκέλαρε στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Προλαβαίνει ο βασικός αμυντικός Περέιρα, έμεινε εκτός ο βασικός μέσος Βαλότι, γνωστές κρίνονται οι απουσίες των Ραμίρεζ (μ.) και Φαβίλί (αμυντικός).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Μόντσα έδειξε επιθετικές αρετές στο πρώτο ματς αλλά αυτή την φορά θα αποφύγει τα ρίσκα όπως περιμένουν και οι μπουκ. Λογικό αλλά χωρίς ιδιαίτερη αξία το under στο 1.70, εξίσου «χαμηλή» και ο προβιβασμός της Μόντσα στο 1.40.

29/05/2022Serie B: Regular Season