Μπαράζ Α-Β' Πορτογαλίας: Σε δυσχερή θέση η Μορεϊρένσε

Κυριακή, 29 Μαΐου 2022 - 01:39

Σε διπλούς αγώνες μπαράζ διεκδικούν την παρουσία τους στην πρώτη κατηγορία Μορεϊρένσε και Τσάβες. Ο 16ος της βαθμολογίας της πρώτης κατηγορίας (Μορεϊρένσε) διεκδικεί την παραμονή του και ο τρίτος της δεύτερης κατηγορίας (Τσάβες) την άνοδο. Στο πρώτο ματς κέρδισε η Τσάβες με 2-0. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση όμοιων αποτελεσμάτων ακολουθεί ημίωρη παράταση και ενδεχομένως η διαδικασία των πέναλτι.

ΜΟΡΕΙΡΕΝΣΕ-ΤΣΑΒΕΣ
Η Μορεϊρένσε έχει μία δεύτερη ευκαιρία να μείνει στην πρώτη κατηγορία μέσω των αγώνων μπαράζ με την Τσάβες, αλλά έχει δύσκολο έργο μετά την «καθαρή» ήττα στο πρώτο ματς. Δείχνει, πάντως, διάθεση να παλέψει για την ανατροπή των δεδομένων. «Δεν έχει ξεκαθαρίσει τίποτα», το μήνυμα της Μορεϊρένσε πριν τη ρεβάνς. Χωρίς τον προπονητή της, Σα Πίντο και πάλι, αφού είναι τιμωρημένος. Μετράει τέσσερα NG και under στα έξι τελευταία (στα τρία έμεινε άσφαιρη).
Σαφές προβάδισμα απέκτησε η Τσάβες μετά το πρώτο παιχνίδι με τη Μορεϊρένσε χάρη στον οίστρο του Ζοάο Τεϊσέιρα. Χρειάζεται απλά να διαχειριστεί σωστά το αποτέλεσμα στη ρεβάνς για να κερδίσει την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Ο κόσμος της πιστεύει στην άνοδο και εξάντλησε σε λίγες ώρες τα 1.000 εισιτήρια που είχε στη διάθεσή του, βολεύει άλλωστε και η κοντινή απόσταση. Τέσσερα over στα πέντε τελευταία.
Α’ ΜΑΤΣ
ΤΣΑΒΕΣ-ΜΟΡΕΙΡΕΝΣΕ 2-0
Η Τσάβες επιβλήθηκε χάρη σε δύο γκολ του Ζοάο Τεϊσέιρα (15’, 68’)

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενα.. βουνό καλείται να ανέβει η Μορεϊρένσε με το 2-0, υποχρεωτικά θα παίξει φουλ επίθεση και ότι βγει. Σε αξιόλογες τιμές το over (2.12).