Πλέι οφ Β' Ισπανίας: “Αυτοκτόνησε” η Εϊμπάρ

Πέμπτη, 2 Ιουνίου 2022 - 01:28

Οι Καταλανοί καλούνται να συνέλθουν από το σοκ της τελευταίας αγωνιστικής, στον πρώτο ημιτελικό στην έδρα της Χιρόνα.

1.87 2.95 4.15 1.45 2.37 1.13 4.35 2.08 1.58 1.16 1.28 1.78

Πρώτος ημιτελικός των πλέι οφ ανόδου, ισχύει το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ, στις 5/6 η ρεβάνς. Σε περίπτωση όμοιων αποτελεσμάτων ακολουθεί παράταση, όμως δεν προβλέπονται πέναλτι (προκρίνεται η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια, δηλαδή η Εϊμπάρ). Αλμερία και Βαγιαδολίδ πήραν τα δύο εισιτήρια της απευθείας ανόδου.

ΧΙΡΟΝΑ-ΕΪΜΠΑΡ
Μία ισοπαλία χρειαζόταν την τελευταία αγωνιστική η Χιρόνα για να είναι στα πλέι οφ της ανόδου και την πήρε στην έδρα της Μπούργος (0-0). Υπέφερε, πάντως, για να πάρει το βαθμό και είναι χαρακτηριστικό ότι καλύτερος παίκτης της ήταν ο γκολκίπερ Χουάν Κάρλος! Μάλιστα στο 68’ έκανε την επέμβαση της σεζόν ίσως στη Σεγούντα. Ένατο NG και όγδοο under στα δέκα τελευταία. Συνεχίζουν εκτός οι Σαρμιέντο (επ.), Ραμόν Τεράτς (μέσος) και Ζουνκά (αμ.).
Η Εϊμπάρ έφτασε πρώτη στην τελευταία αγωνιστική, στην έδρα της Αλκορκόν για 91 λεπτά κέρδιζε την απευθείας άνοδο στην Πριμέρα. Αλλά το γκολ του Σαρφίνο στο 91’ την έστειλε στα πλέι οφ για να ψάξει το τρίτο εισιτήριο! Αυτοκτονία των Βάσκων, που έχασαν την απευθείας άνοδο από μία υποβιβασμένη ομάδα! Τώρα πρέπει να βρουν ψυχικά αποθέματα για τον πρώτο ημιτελικό με τη Χιρόνα. Τέσσερα NG και under στα πέντε τελευταία. Αμφίβολοι οι μέσοι Σιέλβα, Φράντσου, παραμένουν εκτός Χάβι Μουνιόθ (χαφ), Αρμπίγια (αμ.).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: “Χαρακίρι” έκανε στο φινάλε η Εϊμπάρ, άγνωστο αν.. πρόλαβε να συνέλθει. Με MVP τον.. γκολκίπερ της μπήκε στα πλέι οφ η Χιρόνα. Πολύ δύσκολη η πρόβλεψη, παρότι οι φιλοξενούμενοι είναι πιο ποιοτικοί.

02/06/2022Segunda División: Regular Season