MLS: Αμφίρροπη κόντρα στον Καναδά

Σάββατο, 4 Ιουνίου 2022 - 13:20

Το Βανκούβερ υποδέχεται το Σολτ Λέικ στη μοναδική αναμέτρηση απόψε στο πρωτάθλημα Ηνωμένων Πολιτειών.

2.87 3 2.32 1.64 1.98 1.22 3.4 1.75 1.85 1.5 1.28 1.34

ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ-ΣΟΛΤ ΛΕΙΚ
Μεγάλο διπλό επί του Κάνσας πανηγύρισε το Βανκούβερ (0-1) και το προσπέρασε, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση της Δύσης. Δίκαια μάλιστα οι Καναδοί, με το τέταρτο γκολ του δραστήριου Καβαλίνι που είχε ευκαιρίες για ακόμη ένα. Προηγήθηκε η πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Καναδά, στα πέναλτι στην έδρα της Κάβαλρι (1-1 στα 120 λεπτά). Αμφίβολοι οι βασικοί Χασάλ (γκολκίπερ), Γκολντ (μέσος), Γουάιτ (επιθετικός), εκτός οι Μπλάκμον (δεξιός μπακ), Κάιο Αλεξάντρε και Τέιμπερτ (μέσοι).
Το Σολτ Λέικ επικράτησε χωρίς δυσκολία του Χιούστον (3-0), με το τέταρτο τρίποντο στα πέντε τελευταία να το διατηρεί ψηλά στην Δύση. Εφερε τρίτο συνεχόμενο over μετά από τρία διαδοχικά under, ενώ και τα τέσσερα τελευταία είχαν σύνολο 2-3 γκολ. No goal τα 5/7 πιο πρόσφατα. Αμφίβολος ο μέσος Κρέιλαχ, εκτός πλάνων οι μπακ Χάλσεϊ (δεξιός)-Φάρνσγουορθ (αριστερός) και οι Χολτ (στόπερ), Κρέιλαχ (μέσος), Μενέντεζ και Χούλιο (εξτρέμ).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπη αναμέτρηση, καθώς το Βανκούβερ μπορεί να είναι υποδεέστερο όμως εντός έδρας μάχεται ενώ το φορμαρισμένο Σολτ Λέικ διαχρονικά αποδυναμώνεται εκτός Γιούτα. Το γκολ-γκολ θα κρατήσουμε (1.75).

12 Τορόντο Τορόντο 15 14 4 3 7 21 27 -6
13 Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ 14 13 4 2 7 17 23 -6
14 Σικάγο Φάιαρ Σικάγο Φάιαρ 11 14 2 5 7 13 20 -7