Πλέι οφ Σεγούντα: Παίρνει θέση στον τελικό η Εϊμπάρ!

Κυριακή, 5 Ιουνίου 2022 - 12:05

Οι Βάσκοι απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης περνώντας από την έδρα της Χιρόνα (0-1) και απόψε στο "Ιπουρούα" θέλουν να σφραγίσουν το εισιτήριο για τον τελικό.

2.37 3.05 2.77 1.51 2.22 1.15 4.15 1.88 1.72 1.38 1.31 1.41

Ρεβάνς για τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου. Δεν μετρούν παραπάνω τα εκτός έδρας γκολ, αν η Χιρόνα νικήσει με ένα γκολ διαφορά, ακολουθεί ημίωρη παράταση. Αν εκεί δεν αλλάξει κάτι, τότε προκρίνεται η Εϊμπάρ που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο.

ΕΙΜΠΑΡ-ΧΙΡΟΝΑ
Η Εϊμπάρ είχε στόχο να πάρει αποτέλεσμα πρόκρισης από το πρώτο ματς που έγινε την Πέμπτη. Η ομάδα του Γκαριτάνο έχει 6 νίκες και 3 ισοπαλίες στα 10 τελευταία εντός, ενώ με no goal έβγαλε τα 4 πιο πρόσφατα. Εξέτισε ο μέσος Ατιένθα. Παραμένουν τραυματίες οι μέσοι Σιέλβα, Μουνιόθ.
Δυσκολίες στα εκτός
Η Χιρόνα είχε στην έδρα της τον πρώτο ημιτελικό. Η ομάδα του Μίτσελ πήγε στο συγκεκριμένο παιχνίδι έχοντας βγάλει αήττητη αλλά με μία νίκη τα δύο τελευταία της και χωρίς να δεχτεί γκολ. Από την άλλη στις πέντε τελευταίες εξορμήσεις της πήρε μια νίκη, ενώ είχε και μια ισοπαλία, ενώ μόνο σε ένα ματς από αυτά βρήκε δίχτυα. Συμπεριφορά που δεν θέλει να έχει στην ρεβάνς. Τραυματίες οι Σαρμιέντο (επιθετικός), Χουάνκα (αμυντικός).
Α' ΜΑΤΣ
ΧΙΡΟΝΑ-ΕΪΜΠΑΡ 0-1
Αν και με δέκα παίκτες, η Εϊμπάρ σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, η Εϊμπάρ πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα χάρη στο γκολ του Ακέτσε (28’).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πολύ μεγάλο πλέον το προβάδισμα της Εϊμπάρ, μόνο με αυτοκτονία δεν θα περάσει στον τελικό. Αλλωστε το αξίζει, είναι πιο δυνατή από την αντίπαλο της και εκτιμούμε πως μπορεί να προκριθεί με δεύτερη νίκη.

Δείτε τα στιγμιότυπα του α' ημιτελικού (0-1)

05/06/2022Segunda División: Regular Season