MLS: Ανεβάζει στροφές η Νιου Ινγκλαντ

Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2022 - 13:07

Με την αναμέτρηση Νιου Ινγκλαντ-Ορλάντο συνεχίζεται το πρωτάθλημα Ηνωμένων Πολιτειών.

1.55 3.9 4.75 2.22 1.51 1.5 2.25 1.52 2.2 1.15 1.18 2.08

ΝΙΟΥ ΙΝΓΚΛΑΝΤ-ΟΡΛΑΝΤΟ
Σημαντικό διπλό επί του Κάνσας πανηγύρισε η Νιου Ινγκλαντ (1-2) «χτυπώντας» στα τελευταία λεπτά, ανεβαίνοντας στα όρια των θέσεων πλέι οφ της Ανατολής. Αήττητο έξι αγωνιστικών (με δύο νίκες) τρέχουν οι «επαναστάτες» έχοντας αφήσει πίσω το κακό ξεκίνημα ενώ μετρούν πέντε συνεχόμενα γκολ-γκολ (10/12). Αμφίβολοι οι Κέσλερ (στόπερ) και Λέτζετ (μέσος), επιστρέφει από διεθνείς υποχρεώσεις ο βασικός γκολκίπερ Τέρνερ που στο τέλος του μήνα θα ενσωματωθεί στην Αρσεναλ.
Σε δίκαιη ήττα από το Ντάλας υποχρεώθηκε το Ορλάντο (1-3) και με τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη υποχώρησε στην κατάταξη. Τα «λιοντάρια» έκαναν καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν ακριβώς πριν την ανάπαυλα, όμως το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μισό της επανάληψης. Over τα 7/9 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, όπου απέκλεισε στα πέναλτι την Ιντερ Μαϊάμι. Αμφίβολος ο επιθετικός φαν Ντερ Βότερ, νοκ άουτ οι Αντόνιο Κάρλος (στόπερ)-Μίτσελ (εξτρέμ).
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Εχουν βρει τα πατήματα τους οι «επαναστάτες», εκτιμούμε ότι θα τα καταφέρουν κόντρα σε μία ομάδα στα μέτρα τους. Πάντως και το Ορλάντο βασίζεται στην επίθεση και είναι επικίνδυνο, αντί του άσου επιλέγουμε να σκοράρει η Νιου Ινγκλαντ τουλάχιστον δύο φορές.

12 Τορόντο Τορόντο 15 14 4 3 7 21 27 -6
13 Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ 14 13 4 2 7 17 23 -6
14 Σικάγο Φάιαρ Σικάγο Φάιαρ 11 14 2 5 7 13 20 -7