Β’ Σουηδίας: Ρίσκο με Εργκριτε

Κυριακή, 10 Ιουλίου 2022 - 00:43

Με τρεις αμφίρροπες αναμετρήσεις συνεχίζεται η δράση στην «μικρή» κατηγορία της Σουηδίας.

Σε πονταρίσματα τερμάτων και ένα… αουτσάιντερ καταλήξαμε στις σημερινές αναμετρήσεις της Superettan.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ – ΟΣΤΕΡΣΑΝΤΣ

Η Γιόνσεπινγκ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο παιχνίδι με την Χάλμσταντ και έμεινε μακριά από τη νίκη σε 5ο διαδοχικό ματς, ενώ σε εννέα παιχνίδια έχει σημειώσει μόνο μια επιτυχία. Παρουσιάζει πολλές αδυναμίες και βρίσκεται στην προτελευταία θέση. Τα τρία από τα τέσσερα τελευταία ματς έχουν έρθει No Goal.

Η Οστερσαντ κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ούτσικτενς. δέχθηκε τρία γκολ και έχασε 0-3. Υπέστη 3η διαδοχική ήττα, 7η σε οκτώ ματς όπου παραμένει χωρίς νίκη, ενώ σε δώδεκα παιχνίδια έχει μόνο μία επιτυχία. Μοιραία, βρίσκεται στην τελευταία θέση και είναι από τα φαβορί για τον υποβιβασμό.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:
Ντέρμπι ουράς ανάμεσα σε δύο ομάδες με πολλές αδυναμίες. Δεν θα μπλέξουμε με σημείο, κρατάμε το αμφίτερμα που προσφέρεται πάντως σε «διαβασμένη» τιμή.

ΟΥΤΣΙΚΤΕΝΣ – ΕΣΤΕΡ

Η Ούτσικτενς ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Οστερσαντ, πέτυχε τρία γκολ και επικράτησε 3-0. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη, χωρίς να έχει δεχθεί γκολ ενώ διεύρυνε το αήττητο σερί της στα πέντε ματς. Εντός έδρας, έχει μία ήττα σε έξι αγώνες.

Η Εστερ προηγήθηκε κόντρα στην Σκόβντε, στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε, αλλά τελικά έχασε 2-3. Εμεινε μακριά από τη νίκη σε 2ο διαδοχικό ματς και ενώ είχαν προηγηθεί δύο επιτυχίες. Παράλληλα, έλαβε τέλος το αήττητο σερί των τριών αγώνων. Καλή η παρουσία της εκτός έδρας, όπου έχει μία ήττα σε έξι παιχνίδια. Τιμωρημένος ο βασικός γκολκίπερ Νίλσον (12 συμμ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:
Το μοιρασμένο σετ μαρτυρά τις δυσκολίες αναμέτρησης. Αποφεύγουμε ρίσκα και ποντάρουμε στην ισοπαλία που θα ικανοποιήσει μάλλον και τις δύο (3.25).

ΣΚΟΒΝΤΕ – ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Η Σκόβντε βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Εστερ, έκανε την ανατροπή, ισοφαρίστηκε, αλλά έφτασε τελικά στη νίκη με 3-2. Βελτιωμένη, σε πέντε αγώνες έχει υποστεί μόνο μία ήττα. Είναι στο πρώτο μισό της βαθμολογίας και κυνηγάει το πλασάρισμα της στην τριάδα. Τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία ματς έχουν έρθει Under.

Η Εργκριτε επικράτησε της Ερεμπρο πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-0, σφραγίζοντας τη νίκη της στις καθυστερήσεις και σημείωσε έτσι την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα! Παράλληλα, διεύρυνε το αήττητο σερί της στα τέσσερα παιχνίδια (με τρεις ισοπαλίες), ενώ έχει υποστεί μόνο μια ήττα στα έξι τελευταία ματς. Βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη και είναι σε πίεση.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:
«Πονηρό» ματς καθώς η Σκόβντε είναι ήδη επιτυχημένη ενώ η Εργκριτε είναι καλύτερη από ότι δείχνει η θέση της. Θα ρισκάρουμε με διπλό έστω και με draw no bet (2.00).