Α’ Φινλανδίας: Με.. φόρα και κόπωση η Σεϊναγιόεν

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την ευρωπαϊκή πρόκριση, υποδέχεται την Ιλβες.

2.35 3 2.82 1.65 1.97 1.22 3.4 1.72 1.88 1.35 1.28 1.48

Α΄ Γύρος: Iλβες-Σεϊναγιόεν 3-1

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ-ΙΛΒΕΣ

Με ανατροπή στο σκορ και με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σεϊναγιόεν επικράτησε με 3-2 εντός της Χόνκα. Πρώτη νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια για την ομάδα του Ισπανού, Χοακίν Γκόμεζ που δείχνει μια βελτίωση σε αρκετούς τομείς (μια ήττα στα επτά τελευταία) αλλά υπολείπεται της πρώτης εξάδας και χρειάζεται ένα καλό σερί νικών για να μπει και πάλι στην μάχη. Τα κατάφερε έστω στην παράταση απέναντι στην Φλόρα Ταλίον (4-2, είχε χάσει 1-0 στην Εσθονία) και την Πέμπτη θα υποδεχτεί την Λίλεστρομ.

Η Ιλβες παρουσίασε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και ηττήθηκε με 0-2 εντός από την Ούλου. Δυο ήττες στα τρία τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Τόνι Κάλιο που σίγουρα απαιτεί περισσότερη προσήλωση στο πλάνο με στόχο να μπορέσει να διεκδικήσει με αξιώσεις, μια θέση για την εξάδα και τα πλέι-οφ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπο ματς όπως δείχνει και το προσφερόμενο σετ, με μικρό προβάδισμα μόνο λόγω έδρας στην Σεϊναγιόεν.

17/07/2022Veikkausliiga: Regular Season