Προκριματικά Champions League: Για νίκη-πρόκριση ο Ολυμπιακός!

Τετάρτη, 27 Ιουλίου 2022 - 03:23

Οι "ερυθρόλευκοι" υποδέχονται στο "Γ. Καραϊσκάκης" την Μακάμπι Χάιφα στον επαναληπτικό του 1-1, θέλοντας το εισιτήριο για τον γ' προκριματικό (22:00, OTETV1).

Ο νικητής με τον Απόλλωνα Λεμεσού, ενώ η ομάδα που θα αποκλειστεί πάει στον γ' προκριματικό του Europa League (με τον ηττημένο του ζευγαριού Φερεντσβάρος-Σλόβαν Μπρατισλάβας).

Δεν μετρούν παραπάνω τα εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ισοπαλίας μετά τα 90 λεπτά ακολουθεί ημίωρη παράταση και ενδεχομένως η διαδικασία των πέναλτι. Είναι και χωρίς VAR.

Η πρώτη αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 1-1. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Ζίνκερνάγκελ στο 7'. Η Μακάμπι ανέβασε στροφές, έχασε πολλές ευκαιρίες (δοκάρι, δύο ακυρωθέν γκολ), για να φτάσει στην ισοφάριση στο 90'+2 με τον Χαζίζα.

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην έδρα της Μακάμπι Χάιφα, προηγήθηκε με το... καλημέρα, ωστόσο δέχθηκε πίεση, δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, για να ισοφαριστεί στο φινάλε.

Η έλλειψη λύσεων στη δημιουργία και ο χαμηλός βαθμός ετοιμότητας (η Σούπερ Λιγκ αρχίζει στις 20/8) προβληματίζουν τον τεχνικό Πέντρο Μαρτίνς, ο οποίος αναμένεται να κάνει λίγες διορθωτικές κινήσεις στο αρχικό σχήμα. Διεκδικεί θέση βασικού ο έμπειρος φορ Ελ Αραμπί.

Δεν υπολογίζονται οι Γκάρι (μ.-ε. 19/5), Άβιλα (α. 14/0 Χάντερσφιλντ), Κούτρης (α. 12/0 Φ. Ντίσελντορφ), Αβ. Παπαδόπουλος (α. 8/0), Κουντέ (μ. 12/0), Φαντιγκά (μ. 5/0), Κρίστινσον (τ. 1 συμ.), «ξένο σώμα» ο Φορτούνης (μ. 3/0).

Πιθανή ενδεκάδα

Βατσλίκ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μασούρας, Ζίνκερνάγκελ, Ελ Αραμπί.

Μακάμπι Χάιφα

Η Μακάμπι Χάιφα έκανε πολλά πράγματα σωστά στο πρώτο ματς, αλλά... μάτωσε για να απαντήσει στο γκολ που δέχτηκε. Το έκανε με τυχερό τελείωμα (σέντρα-σουτ), ωστόσο είχε δοκάρι και ευκαιρίες για να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα.

Η κάτοχος του τίτλου στο Ισραήλ δημιουργεί, αλλά χάνει ευκαιρίες, κάπως έτσι έχασε από τη Χάποελ Μπερ Σεβά το Σούπερ Καπ στις 16/7. Το πρωτάθλημα αρχίζει στις 20/8, βρίσκεται σε θεωρητικά ανάλογο επίπεδο ετοιμότητας με τον Ολυμπιακό. Υπάρχει πίστη για πρόκριση.

Χτύπησε στο Σούπερ Καπ ο Τζαμπέρ (μ. 22/3) και δεν είναι διαθέσιμος, ενώ ο ηγετικός Ατζίλι (μ.-ε. 33/20) έγινε αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο ματς, αλλά προπονήθηκε με την υπόλοιπη ομάδα.

Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Κορνού, Τσέρι, Φανί, Μοχάμεντ, Ατζιλί, Χαζίζα, Πιέρο.

1.68 3.24 4.8 1.64 2 1.2 3.6 1.85 1.74 1.18 1.27 1.8
Ολυμπιακός - Μακάμπι Χάιφα / Εκτίμηση

Σαφώς ποιοτικότερη ομάδα ο Ολυμπιακός, αν και μόνο αυτό δεν φάνηκε στο πρώτο ματς. Και η έδρα μπορεί να σπρώξει στη νίκη-πρόκριση τους Πειραιώτες, πληρώνει καλά ο άσος από ημίχρονο (2.60) με το συνοδευτικό ρίσκο βεβαίως.