Α’ Πολωνίας: “Φαγωμένο” φαβορί!

Δευτέρα, 1 Αυγούστου 2022 - 11:26

Η νεοφώτιστη Κορόνα Κιέλτσε... ψάχνει απαντήσεις και αδικείται απο το σετ κόντρα στην Σλασκ Βρότσλαβ.

Κορόνα Κίελτσε

Η Κορόνα Κιέλτσε έχασε από την Κρακοβία πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 0-2. Δέχθηκε το πρώτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Στην πρεμιέρα είχε φέρει ισοπαλία 1-1 εντός έδρας με την Λέγκια και εξακολουθεί έτσι να ψάχνει την πρώτη της νίκη ενώ ακολουθεί και δύσκολο πρόγραμμα. Ανέβηκε από τη 2η κατηγορία και απο νωρίς έδειξε πως θα αποτελέσει μέλος των ομάδων που θα παλέψουν για την παραμονή.

Αμυντικά κενά
Δεν λείπουν τα προβλήματα καθώς δεν υπολογίζονται οι αμυντικοί Μπάλιτς και Σζουμουσικ που αγωνίστηκαν στα δύο πρώτα ματς, ενώ παραμένει εκτός ο μέσος Μπλάνικ.

Σλασκ Βρότσλαβ

Η Σλασκ Βρότσλαβ προηγήθηκε κόντρα στην Πογκόν, ισοφαρίστηκε, αλλά έφτασε τελικά στη νίκη 2-1, έπειτα από ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Σημείωσε την πρώτη της επιτυχία, μετά την ισοπαλία 0-0 εκτός έδρας με την Ζαγκλέμπιε στην πρεμιέρα. Το θετικό είναι ότι δεν έχασε στα δύο πρώτα ματς και το ξεκίνημα της χαρακτηρίζεται θετικό, έχοντας ως πρωταρχικό στόχο την παραμονή (πέρυσι, τερμάτισε ακριβώς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη). Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.