MLS: Τελική ευθεία με το Σιάτλ να "καίγεται"

Τρίτη, 2 Αυγούστου 2022 - 13:51

Με τις αναμετρήσεις ΝΥ Ρεντ Μπουλς-Κολοράντο και Σιάτλ-Ντάλας συνεχίζεται το συναρπαστικό πρωτάθλημα Ηνωμένων Πολιτειών.

MLS: Τελική ευθεία με το Σιάτλ να

Σε συνθετικό χλοοτάπητα το Σιάτλ-Ντάλας

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΡΕΝΤ ΜΠΟΥΛΣ-ΚΟΛΟΡΑΝΤΟ

Οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς είχαν ρεπό στο πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο, για να υποδεχτούν σε φιλική αναμέτρηση την Μπαρτσελόνα όπου ηττήθηκαν με 2-0. Προηγήθηκε ο αποκλεισμός στα ημιτελικά κυπέλλου, με συντριβή 5-1 στο Ορλάντο. Αν και προηγήθηκε με τον Μόργκαν στο 45’.. πρόλαβε να ισοφαριστεί πριν την ανάπαυλα και στην επανάληψη παραδόθηκε ολοκληρωτικά. Under τα 6/8 τελευταία στο πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Εντουαρντς.

Το Κολοράντο δεν απέφυγε την ήττα στο Σιάτλ (2-1) και παραμένει χαμηλά στη Δύση, με μόλις μία νίκη στις οκτώ τελευταίες αγωνιστικές (1-3-4). Προηγήθηκε πολύ νωρίς όμως δεν άντεξε στην πίεση, παρότι πήρε αριθμητικό αβαντάζ στο 47’. Οι Ράπιντς δεν έχουν εκτός έδρας νίκη από τις 31 Οκτωβρίου 2021 (0-3-7 την φετινή σεζόν)! Νοκ άουτ οι Κεϊτά (στόπερ), Γκάλβαν (εξτρέμ), Λαράζ και Πράις (μέσοι).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ποιοτικοί αλλά όχι ιδιαίτερα αξιόπιστοι οι Ρεντ Μπουλς, πάντως κόντρα στο Κολοράντο που “χάνεται” εκτός έδρας έχουν τον πρώτο και τελευταίο λόγο (1.72).

ΣΙΑΤΛ-ΝΤΑΛΑΣ

Το Σιάτλ πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει αποτέλεσμα στο Λος Αντζελες, παραμένοντας εκτός των προνομιούχων θέσεων στη Δύση. Στο πολύ θεαματικό πρώτο μέρος χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν στα πρώτα 6’, κατόπιν οι πρωταθλητές Βορείου/Κεντρικής Αμερικής προηγήθηκαν όμως πιέστηκαν πολύ γνωρίζοντας τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία. Εξέτισε ο μέσος Ρόου, αμφίβολος ο φορ Ρουϊντίας (5 γκολ), νοκ άουτ οι Βάργκας (μέσος) και Ζοάο Πάουλο (μεσοεπιθετικός, 1 γκολ).

Δεύτερη κολλητή νίκη μετά από επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-4-3) πανηγύρισε το Ντάλας επί των ΛΑ Γκάλαξι (1-0), ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της Δύσης. Γλίτωσε στο 3’, έκτοτε κυριάρχησε στο πρώτο μέρος (δοκάρι ο Μαρτίνες με ανάποδο ψαλίδι στο 42’), οι Τεξανοί έχασαν ευκαιρίες και στην επανάληψη (2ο δοκάρι στο 60’) και στο 66’ ο Παραγουανός γκολκίπερ Πάες απέκρουσε πέναλτι! Under τα πέντε από τα έξι τελευταία. Χωρίς απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Συνεχίζει να προβληματίζει το Σιάτλ, που πλέον καίγεται καθώς απειλείται άμεσα να μην μπει στα πλέι οφ για πρώτη φορά στα χρονικά. Αντιθέτως το Ντάλας πήρε και πάλι τα πάνω του, έστω ένα γκολ αναμένω να το βρει. Προβλέπεται μεγάλη μάχη, θα περιμένουμε το live.

13 Τορόντο Τορόντο 23 23 6 5 12 30 39 -9
14 Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ 21 21 6 3 12 28 44 -16