Α’ Βελγίου: «Ανεβάζει» ταχύτητα η Γκενκ!

Σάββατο, 6 Αυγούστου 2022 - 00:34

Ο συνδυαστικός άσος της επιθετικής Γκενκ επι τηε Εουπεν θα αποτελέσει την βασική επιλογή της αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο στις σημερινές αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής στην Jupiler League.

ΓΚΕΝΚ-ΕΟΥΠΕΝ

Ο Ντέσερις είχε κέφια και ενώ η φημολογία για την παραχώρηση του συνεχίζεται, ηγήθηκε με δύο γκολ και μια ασίστ στην δίκαια επικράτηση της Γκενκ επι της Σταντάρ. Οι Λίμπουρχερς πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της σεζόν, έχουν σκοράρει πέντε φορές στα δύο πρώτα ματς και με το… καλημέρα δείχνουν πως θα ποντάρουν στην επίθεση φέτος.

Σπουδαία νίκη για την Εουπεν που «πάτησε» στο εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της περυσινής πρωταθλήτριας. Αυτή ήταν μάλιστα η πρώτη νίκη στην ιστορία της επι της Κλαμπ Μπριζ. Τιμωρημένος ο μέσος Μάγκνι, ανέτοιμος ο μέσος Τζέγκο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Γκενκ σκοράρει μια συνέπεια στα πρώτα ματς και δικαίως προσφέρεται σε χαμηλές τιμές. Θα συνδυάσουμε τον άσο με over στο 1.80.

ΚΟΡΤΡΑΙ-ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ

Ψυχωμένο διπλό από την Κορτράικ, που γλίτωσε από πέναλτι και παρότι αγωνιζόταν με δέκα από το 20’, κατάφερε να επιστρέψει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Σεραίνγκ. Κέρδισε βαθμούς και ηρεμία καθώς οι φίλαθλοι τα έχουν… βάλει με την διοίκηση για τις περιορισμένες μεταγραφές ενώ απαιτούν και την απομάκρυνση του τεχνικού Μπελοσίν.

Η Σιντ Τρουιντεν σταδιακά κέρδισε μέτρα και στο φινάλε κατάφερε να… κλέψει βαθμό από τους καλύτερους γηπεδούχους εκμεταλλευόμενος γκέλα του αντίπαλου τερματοφύλακα της Γάνδης. Ανταγωνιστική με το… καλήμέρα φέτος, ενώ σε συνδυασμό με την περυσινή σεζόν, «τρέχει» ένα αήττητο 11 αγωνιστικών. Επιστρέφει ο επιθετικός Μπρούνο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση καθώς η Κορτράικ κέρδισε ηρεμία και αυτοπεποίθηση με το διπλό της προηγούμενης εβδομάδας. Ανταγωνιστική η Σιντ Τρουίντεν, ρισκάρουμε με ισοπαλία.

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ-ΟΣΤΑΝΔΗ

Η Σαρλερουά άφησε υποσχέσεις στην πρεμιέρα αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στην πρωτεύουσα προβλημάτισε κόντρα στην Ουνιόν, απείλησε μετρημένες φορές και ήταν μάλλον τυχερή που το σκορ δεν ξέφυγε. Η προβληματική εμφάνιση επανέφερε την γκρίνια των φιλάθλων για την περιορισμένη μεταγραφική ενίσχυση.

Η Οστάνδη «πάτησε» στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που σκόραρε δις και στην επανάληψη άντεξε στην πίεση της Μαλίν. Πρώτη νίκη για την ομάδα του Ιβ Βαντερχάχε που… βγάζει νεύρα πάντως καθώς μετρά ήδη δύο αποβολές στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Εξέτισε ο Κατελάρης, τιμωρημένος ο επιθετικός Αλμπανέζε.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με μεταπτώσεις η Σαρλερουά ενώ η Οστάνδη δείχνει να παλεύει κάθε ματς. Ο άσος προσφέρεται σε χαμηλή τιμή και θα προτιμήσουμε το αμφίτερμα (1.75).

ΜΑΛΙΝ-ΟΥΝΙΟΝ

Η Μαλίν αντιμετώπισε αρκετά αμυντικά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο με την Οστάνδη και παρότι βελτιώθηκε στην επανάληψη, δεν κατάφερε να δώσει τον βαθμό. Δύο ματς, δύο ήττες για την ομάδα του Ντάνι Μπάους που νωρίς βρίσκεται σε πίεση. Δεν υπολογίζονται και πάλι οι βασικοί πέρυσι Μπάικερ (μπακ), Μραμπτί (μέσος).

Ο επιμένων νικά και η Ουνιόν βρήκε λύση στην επανάληψη κόντρα στην Σαρλερουά. Οι περυσινοί δευτεραθλητές εντυπωσίασαν την Τρίτη καθώς επικράτησαν 2-0 της Ρέιντζερς και μπήκαν για τα καλά στο… κόλπο για την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Συνεχίζει την μεταγραφική ενίσχυση, απέκτησε τον Νιγηριανό επιθετικό Μπονιφάτσε από τη Μπόντο Γκλιμτ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Μαλίν δείχνει πως χρειάζεται δουλειά και ο τεχνικός Μπάους δεν έχει βρει ακόμα σταθερό κορμό. Σε διπλό ταμπλό η Ουνιόν που δεν είναι… μαθημένη στις μαζεμένες υποχρεώσεις. Ρίσκο με 1Χ.

05/08/2022First Division A: Regular Season