Α’ Ελβετίας: Λουκέρνη – Γκρασχόπερς, υπόσχονται γκολ!

Τετάρτη, 10 Αυγούστου 2022 - 10:46

Σε εξ αναβολής αναμέτρησης της Super League, η Λουκέρνη υποδέχεται την Γκρασχόπερς και οι αριθμοί… αβαντάρουν τα πονταρίσματα τερμάτων.

Λουκέρνη

Την πρώτη φετινή νίκη πανηγύρισε η Λουκέρνη που επέμεινε και δικαιώθηκε στο φινάλε κόντρα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λουγκάνο. Δεν πτοήθηκε από την άδικη ισοφάριση στο 74’, συνέχισε να πιέζει και βρήκε και δεύτερο γκολ στο 84’ κατακτώντας τους πρώτους τρεις βαθμούς. Θετικό κρίνεται το μπάσιμο στη νέα σεζόν, ξεκινησε άλλωστε με ισοπαλία στην έδρα της περυσινής πρωταθλήτριας Ζυρίχη και με το… καλήμέρα δείχνει ικανή να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την παραμονή.

Με Γιασάρι
Εξέτισε ο βασικός μέσος Γιασάρι, χάνει δεύτερο σερι ο χρήσιμος ακραίος Σρουμπφ. Με θετική παράδοση εντός έδρας με τη Γκρασχόπερς, «τρέχει» ένα εξαιρετικό αήττητο 12 αγώνων.

Γκρασχόπερς

Εντυπωσιακό τρίποντο για την Γκρασχόπερς που με σπουδαία ανατροπή επιβλήθηκε της Σεν Γκάλεν. Βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 12’, αλλά έφερε το ματς στα ίσα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη σκόραρε για τρίτη φορά. Σκορπά χαμόγελα φέτος, παραμένει αήττητη μετά από τρεις αγωνιστικές όπου επιδεικνύει επιθετικές αρετές και αν αποκτήσει περισσότερη συνέπεια και στα μετόπισθεν, θα μπορέσει να αποτελέσει την έκπληξη της σεζόν.

Τα… γνωστά
Αρκετές αν και γνωστές οι περισσότερες απουσίες. Δεν υπολογίζονται και πάλι οι αμυντικοί Μαργκρέιτερ, Χόχα, εκτός ο μέσος Μοράντι, ανέτοιμος ο λογιζόμενος ως βασικός επιθετικός Σκετίνε.

[/

1.64 3.8 4.15 2.32 1.47 1.54 2.15 1.45 2.35 1.18 1.2 1.97
Λουκέρνη - Γκρασχόπερς / Εκτίμηση

Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Οι μπουκ περιμένουν… φεστιβάλ τερμάτων και το λογικό αμφίτερμα προσφέρεται στο 1.55 και θα το συνδυάσουμε με over στο 1.90.