Προκριματικά Conference League: Παναθηναϊκός-Σλάβια Πράγας, πίστη για την ανατροπή!

Πέμπτη, 11 Αυγούστου 2022 - 00:18

Στην κατάμεστη Λεωφόρο, οι «πράσινοι» θα… παλέψουν για την ανατροπή και η ελπίδα πληρώνει στο 2.45!

Ρεβάνς του 3ου προκριματικού γύρου Europa Conference League

Δεν μετρούν παραπάνω τα εκτός έδρας τέρματα, σε περίπτωση νίκης του Παναθηναϊκού με δύο γκολ διαφορά ακολουθεί παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.

Α’ Αγώνας: Σλάβια Πράγας-Παναθηναϊκός 2-0

Ο νικητής με Ρακόβ (Πολωνία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία).

20:30, Cosmote Sport

Sold out

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός περιόρισε σημαντικά τη Σλάβια, αλλά δεν απειλούσε ουσιαστικά, έμεινε αδίκως με 10 παίκτες (40’), δέχθηκε το γκολ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Με 10 και ο αντίπαλος άμεσα (52’), το 2-0 στο 56’ αφαίρεσε κάθε ελπίδα για αποφυγή της ήττας, με τους «πράσινους» να μην έχουν κουράγιο στο τελευταίο ημίωρο. Ο τεχνικός Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν στάθηκε στη διαιτησία, αλλά στην κακή εικόνα της ομάδας του. Στις 21/8 υποδέχεται τον Ιωνικό για την πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας. «Το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού δεν μας δίνει πάρα πολλές επιλογές. Σίγουρα πρέπει να παίξουμε διαφορετικά όσον τον τρόπο μας, αλλά και την διάθεσή σας για να βρούμε λύσεις. Οι Τσέχοι έχουν συγκεκριμένο τρόπο που αγωνίζονται. Πρέπει να έχουμε διάθεση, θάρρος αυτά τα 90 λεπτά για να εκμεταλλευτούμε και την ατμόσφαιρα που θα δημιουργήσει ο κόσμος μας» τόνισε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Λείπει ο ηγέτης

Τιμωρημένος ο ηγετικός Παλάσιος (μ.-ε. 35/11), εκτός ευρωπαϊκής λίστας οι Βέρμπιτς (μ. 16/2 Λέγκια, Ντ. Κιέβου), Διούδης (3ος τ. 11 συμ.). Αναμένονται αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, επιστρέφει ο Σένκεφελντ (α. 22/2), διαθέσιμος και ο Αλεξανδρόπουλος (μ. 29/1).

Πιθανή σύνθεση: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνιουσον, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Ρούμπεν, Τσεριν, Αίτόρ, Βαγιαννίδης, Σπόραρ

Σλάβια Πράγας

Η Σλάβια Πράγας σκόραρε σε καίρια σημεία, ουδέποτε έχασε ουσιαστικά τον έλεγχο και παρά το ότι στο κέντρο της άμυνας δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη, κράτησε το μηδέν. Φαβορί για την πρόκριση στα πλέι οφ η τσεχική ομάδα, η οποία την τελευταία τετραετία έχει να επιδείξει τρεις παρουσίες στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης (δύο στο Γιουρόπα και πέρυσι στο Κόνφερενς Λιγκ). Οι πρωτευουσιάνοι δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησαν 4-1 εντός έδρας της Ζλιν, έστω και αν έγιναν αρκετές αλλαγές. «Συνειδητοποιούμε πόσο δυνατός αντίπαλος και δυνατές καταστάσεις μας περιμένουν» τόνισε ο τεχνικός της Σλάβια, Γίντριχ Τρπισόφσκι και πρόσθεσε: «Ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλη ομάδα, το απέδειξε στα ματς με Λεβερκούζεν, Ολυμπιακό ή ΠΑΟΚ. Συνειδητοποιούμε πόσο δυνατός ο αντίπαλος είναι. Ο Παναθηναϊκός θα είναι πολύ πιο επικίνδυνος στον δεύτερο αγώνα»

Συν και πλην

Τιμωρημένος είναι ο Σάντος (α. 2/0, 1/0), ενώ τέθηκαν νοκ άουτ οι Εβέρτον (μ. 3/2, 2/0) και Πρόβοντ. Υπάρχουν πάντως και καλά νέα, καθώς συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ο σκόρερ του πρώτου ματς, Μόουζες Ουσόρ, όσο και ο κεντρικός χαφ Πετρ Σέβτσικ που αντιμετώπιζαν μικροπροβλήματα τραυματισμών. Συγκριτικά με το πρώτο ματς, επιστρέφει και ο φορ Σορ.

Πιθανή σύνθεση: Μάντους, Ντόρλεϊ, Σέβτσικ, Ούσου, Χόλες, Τραορέ, Λινγκ, Τιεχι, Ντούντερα, Ουσόρ, Ολαγίνκα

2.57 3.15 2.45 1.57 2.12 1.16 3.9 1.87 1.74 1.48 1.28 1.35
Παναθηναϊκός - Σλάβια Πράγας / Εκτίμηση

Ο Παναθηναϊκός θα παλέψει στην κατάμεστη Λεωφόρο για την ανατροπή, που βέβαια φαντάζει αρκετά δύσκολη. Οι φιλοξενούμενοι θα αγωνιστούν με απουσίες, στο πρώτο ματς έδειξαν νευρικοί στην άμυνα και ο άσος σε τιμές άνω του 2.30 έχει τύχη, πέραν του λογικού γκολ/γκολ.