Α’ Βελγίου: Αποστολές εκτός έδρας!

Κυριακή, 14 Αυγούστου 2022 - 00:54

Το διπλό της Αντβέρπ στο Εουπεν ξεχωρίζει στο σημερινό πρόγραμμα, όπου οι φιλοξενούμενοι έχουν την τιμητική τους.

Ενισχυμένη η Κλαμπ Μπριζ, «αψεγάδιαστη» η Αντβέρπ

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Η Σιντ Τρουίντεν παρουσιάστηκε πειθαρχημένη στο Κορτράικ, αλλά στάθηκε άτυχη καθώς είχε δοκάρι στα τελευταία λεπτά. Τρία ματς, τρεις ισοπαλίες (3/3 under) για την μαχητική ομάδα του Μπερντ Χόλερμπαχ που σε συνδυασμό και με την περυσινή σεζόν, δεν έχει ηττηθεί στα 12 τελευταία ματς. Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Η Αντερλεχτ είχε σκοράρει τρεις φορές στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και έκαμψε εύκολα εν τέλει την αντίσταση της ουραγού Σεραίνγκ. Είχε προηγηθεί και το διπλό στην Εσθονία επί της Πάιντε (την Πέμπτη έδωσε την ρεβάνς) και σταδιακά δείχνει να βρίσκει τα πατήματα της. Εξέτισε ο εξτρέμ Αμπντουλραζάκ, παραχωρήθηκε στην Σίτι βρίσκεται ο ακραίος Γκόμες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, καθώς η πειθαρχημένη Σιντ Τρουιντεν μπορεί να βάλει δύσκολα στο φαβορί. Ακολουθούμε τους αριθμούς και επιλέγουμε 2-3 γκολ στο 1.98.

ΕΟΥΠΕΝ-ΑΝΤΒΕΡΠ

Η Εουπεν ήταν… τρακαρισμένη στο ξεκίνημα με την Γκενκ, στην επανάληψη βελτιώθηκε αλλά εν τέλει δέχτηκε και τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις. Απέτυχε να δώσει συνέχεια στη νίκη έκπληξη επί της Κλαμπ Μπριζ, το… βαρύ πρόγραμμα συνεχίζεται. Γκολ/γκολ με συνδυαστικό over και τα τρία έως τώρα ματς, εξέτισε ο μπακ Μαγκνέι.

Μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από την Αντβερπ που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, επέβαλλε τον ρυθμό της και έκαμψε την αντίσταση της Λέουβεν. Έχει πραγματοποιήσει αψεγάδιαστο ξεκίνημα όσο παλεύει και για ευρωπαϊκή διάκριση και την Πέμπτη υποδέχτηκε την Λίλεστρομ Διαθέσιμος ο νεοφερμένος Αβιλα (α), μακροχρόνια απουσιάζουν οι Ενχελς (α), Φίσερ (ε).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μαχητική και επιθετική η Εουπεν, αλλά η Αντβέρπ είναι… φτιαγμένη φέτος για «μεγάλα» πράγματα. Αποδεκτό το διπλό στο 1.91.

ΛΕΟΥΒΕΝ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν έτσι και το σερί της Λέουβεν, που στο φινάλε λύγισε στην πίεση της πρωτοπόρου Αντβέρπ. Η πρώτη φετινή ήττα δεν αναιρεί τις θετικές εντυπώσεις που έχει αφήσει κυρίως με την επιθετική της προσέγγιση, έχοντας σκοράρει ήδη έξι φορές. Ξανά εκτός οι Σράιφερς (βασικός πέρυσι μέσος) και Κείτά (μέσος).

Γκέλα στην γκέλα για την Μπριζ που δεν έπεισε και κόντρα στην Ζούλτε Βάρεγκεμ και περιορίστηκε στον βαθμό. Είχε προηγηθεί και η ήττα από την Εουπεν και οι περυσινοί πρωταθλητές προβληματίζουν και με το παραπάνω στο ξεκίνημα της σεζόν. Με… γεμάτα ταμεία, πασχίζει εσχάτως για ενέσεις ποιότητας και προχώρησε σε τρεις μεταγραφές αμφίβολος ο στόπερ Χέντρι, εκτός οι Μπιουκάναν (εξτρέμ) και Ριτς (μέσος).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Λέουβεν παλεύει όλα τα ματς μέχρι τώρα, δεν… κρύβεται και σκοράρει. Η Κλαμπ Μπριζ δεν… πατά γερά στα πόδια της. Λογικό αλλά αδιάφορο το γκολ/γκολ και θα περιμένουμε το live.

Ζ ΒΑΡΕΓΚΕΜ-ΓΚΕΝΚ

Εξαιρετική εμφάνιση από την Ζούλτε Βάρεγκεμ που δεν… κρύφτηκε στην έδρα της πρωταθλήτριας Κλαμπ Μπριζ κατάφερε να επιστρέψει με τον βαθμό. Το 1-1-1 κρίνεται θετικό βάσει στόχων, με απαιτητικό μάλιστα πρόγραμμα στα πρώτα ματς της σεζόν. Πειθαρχημένη αμυντικά, under και τα τρία πρώτα ματς, εξέτισε ο βασικός μέσος Μιρόσι.

Η Γκενκ ήταν απολαυστική στο πρώτο ημίχρονο όπου σκόραρε τρεις φορές, θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη επί της Λέουβεν. Οι Λίμπουρχερς ηττήθηκαν στην πρεμιέρα από την Μπριζ, αλλά έκτοτε έκαναν το δύο στα δύο ακοράροντας επτά φορές! Απέκτησε τον μέσο Γκαλάρζα έναντι 6 εκατ. ευρώ από την Αρχεντίνος Τζούνιορς, αποχώρησε ο φορ Ντέσερς (6,5 εκατ. ευρώ – Κρεμονέζε).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες έχουν αφήσει θετικές εντυπώσεις, με διαφορετική πάντως προσέγγιση καθώς οι γηπεδούχοι ποντάρουν στην άμυνα ενώ οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση. Λύση στα 2-3 γκολ (2.12).

13/08/2022First Division A: Regular Season