Α’ Γαλλίας: Απόλυτο φαβορί η Λυών

Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2022 - 01:28

Την δεύτερη νίκη τους στο Σαμπιονά θα επιδιώξουν οι "λιονέ" απέναντι στην Τρουά.

Λυών

Ο εκτός έδρας αγώνας της Λυών με τη Λοριάν αναβλήθηκε λόγω της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου. Στο μοναδικό παιχνίδι που έχει δώσει μέχρι στιγμής, επικράτησε δύσκολα της Αζαξιό με 2-1. Προηγήθηκε με 2-0, στο 27’ έμεινε με δέκα παίκτες, αμέσως μετά δέχθηκε γκολ, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και η αντίπαλος της είχε αποβολή.

Τιμωρημένος για τρία ματς ο βασικός γκολκίπερ Λόπες (1 συμμ., 24 συμμ. πέρσι).

Τρουά

Η Τρουά πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο παιχνίδι με την Τουλούζ και έχασε 0-3. Υπέστη 2η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια μετά και το 2-3 από τη Μονπελιέ στην πρεμιέρα. Και φέτος θα παλέψει και πάλι για τη σωτηρία της, ωστόσο το ξεκίνημα της μόνο ελπιδοφόρο δεν είναι!

Δεν υπολογίζονται οι αμυντικοί Μπρους (2/0) και Κοντέ (0 συμμ.).