Α’ Πολωνίας: Με Καρλίτος η Λέγκια

Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2022 - 12:16

Οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο στα δύο αποψινά ματς της Ekstraklassa.

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ-ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΤΣΑ

Η Γιαγκελόνια έχανε με δύο γκολ στο δεκάλεπτο από την Ράκοβ αλλά δεν τα παράτησε. Ρίσκαρε και εκμεταλλεύτηκε λάθη της αντιπάλου για να πάρει δίκαιη ισοπαλία (2-2). Είχε βελτιωμένη εικόνα και αυτοπεποίθηση. Πήρε τον πρώτο βαθμό μετά από τρεις ήττες. Τιμωρημένος ο φορ Τρουμπέχα (4 ματς/1 ασίστ).

Προσπάθησαν και οι δύο ομάδες για την νίκη στο τοπικό ντέρμπι της Μιέντζ Λέγκνιτσα με την Ζαγκλέμπιε, αλλά μια τυχερή φάση οδήγησε την ομάδα του κόουτς Λομποτζίνσκι σε ήττα (0-1). Η εμφάνιση δεν ήταν κακή αλλά η ήττα ήταν η τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, μένοντας για τέταρτο ματς χωρίς νίκη (0/1/3). Δεν έχει καταφέρει να κρατήσει το μηδέν αμυντικά. Τραυματίες παραμένουν οι αμυντικοί μέσοι Τροντ και Μπαχάιντ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πήρε κάποια αυτοπεποίθηση η Γιαγκελόνια, ενώ η Μιέντζ Λέγκνιτσα δεν παίζει άσχημα όμως... δεν κερδίζει. Με τους γηπεδούχους (1.75).

ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ-ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΖΕ

Ντέρμπι με την Βίτζεβ Λοτζ μετά από οκτώ χρόνια, με την Λέγκια να είναι ξεκάθαρα καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και να εξασφαλίζει το τρίποντο νωρίς (1-2). Πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά τον Μάρτιο. Στο γήπεδό της μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες, τελευταία φορά που είχε καλύτερο σερί ήταν Δεκέμβριος 2019. Ενισχύθηκε επιθετικά με τον Καρλίτος (Παναθηναϊκός). Εκτός ο στόπερ Ναβρότσκι (1 ματς).

Η Γκόρνικ Ζάμπρζε έπαιξε μπάλα και κυριάρχησε για μισή ώρα κόντρα στην Σταλ Μίελετς, παίρνοντας προβάδισμα στο 13’ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Μέσα σε πέντε λεπτά (40’-45’) δέχτηκε τρία γκολ και ήταν αδύνατο να αντιδράσει (1-3). Ήττα-σοκ για την ομάδα του κόουτς Γκάουλ. Εχει χάσει ήδη δύο ματς εντός από ομάδες που δεν αναμένεται να τερματίσουν ψηλά στην βαθμολογία. Ανησυχητικό. Μακριά από το γήπεδο της μετράει επτά συνεχόμενα Over. Τιμωρημένος ο τερματοφύλακας Μπρολ (4 ματς).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Χτίζει σερί η Λέγκια αν και η εικόνα της δεν είναι απόλυτα ικανοποιητική, ήδη ανησυχεί η Γκόρνικ Ζάμπρζε εμφανίζοντας μεγάλα αμυντικά κενά. Παίζεται ο άσος (1.75).