Β’ Γαλλίας: Νίκη για Βαλενσιέν

Σάββατο, 20 Αυγούστου 2022 - 03:21

Η Βαλενσιέν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της Κεβιγί και να φτάσει στη νίκη. Αξίζει το «διπλό» της Παρί.

Κεκλεισμένων των θυρών το Σεντ Ετιέν-Χάβρη. Χωρίς τον περσινό πρώτο σκόρερ της η Ντιζόν. Απουσίες στην Αμιάν.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ-ΧΑΒΡΗ

* Ο αγώνας θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, λόγω των επεισοδίων στο ματς της Σεντ Ετιέν με την Οσέρ στα πλέι οφ ανόδου της περασμένης σεζόν.

H Σεντ Ετιέν στον αγώνα με την Κεβιγί βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά μέχρι το ημίχρονο έφτασε στην ισοφάριση (2-2). Στο 86’ έμεινε με δέκα παίκτες. Εξακολουθεί να ψάχνει την πρώτη νίκη, μετά από τρεις αγώνες. Στην ΑΕΚ ο αμυντικός Μουκουντί. Εκτός οι μέσοι Αουσίς (2/0) και Σαμπόστ (0 συμμ.).

H Xάβρη προηγήθηκε κόντρα στην Πο, στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε, στη συνέχεια είχε δοκάρι, αλλά τελικά ισοφαρίστηκε (1-1), με το δοκάρι στο τέλος να της στερεί το 2ο γκολ. Παραμένει χωρίς νίκη σε τρία παιχνίδια (με δύο ισοπαλίες). Εκτός ο αμυντικός Μπεμπά (1/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Σεντ Ετιέν δεν έχει ξεκινήσει καλά, σίγουρα όμως έχει τις δυνατότητες να παρουσιάσει καλύτερη εικόνα. Θα την εμπιστευτούμε κόντρα στη Χάβρη, η οποία έχει δείξει λίγα πράγματα (στο 1,90 ο «άσος»).

ΛΑΒΑΛ-ΜΕΤΣ

Η Λαβάλ επικράτησε 1-0 της Ανεσί με γκολ στο 14’, ύστερα από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, στο δεύτερο μέρος δεν απείλησε, κινδύνεψε με ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, αλλά έφτασε τελικά στη νίκη. Αντέδρασε άμεσα μετά την εντός έδρας ήττα 1-2 από την Γκινγκάμπ και επέστρεψε στις επιτυχίες, σημειώνοντας 2η νίκη σε τρία ματς. Εκτός ο αμυντικός Περό (0 συμμ.) και ο μέσος Σανά (3/0).

Η Μετς ήταν καλύτερη από τη Βαλενσιέν και πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, επικράτησε 2-0. Αντέδρασε άμεσα μετά την ήττα 0-1 εκτός έδρας από την Καέν και επέστρεψε στις νίκες, σημειώνοντας 2η επιτυχία σε τρία παιχνίδια. Χωρίς απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πανομοιότυπο ξεκίνημα έχουν κάνει οι δύο ομάδες. Αμφίρροπο ματς, ρίσκο με ισοπαλία (3,30).

ΡΟΝΤΕΖ-ΑΝΕΣΙ

Η Ροντέζ έχασε 0-1 από τη Νιμ, με γκολ στο 63’, με το παιχνίδι μέχρι τότε να είναι ισορροπημένο και με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στη συνέχεια, δεν κινδύνεψε, είχε τρεις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Υπέστη 2η διαδοχική ήττα, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κεβιγί στην πρεμιέρα, ενώ παραμένει χωρίς νίκη. Εκτός ο μέσος Μπουντές (0 συμμ.) και ο επιθετικός Μέντες (3/0).

H Aνεσί έχασε 0-1 από τη Λαβάλ, με γκολ στο 14’ ύστερα από λάθος του γκολκίπερ Εσκάλες. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερη, δεν απειλήθηκε, πλησίασε δύο φορές στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε. Σε τρία παιχνίδια έχει υποστεί ισάριθμες ήττες! Εκτός ο νεοαποκτηθείς μέσος Παζό (0 συμμ.) και ο επιθετικός Ελ Ζαουαρί (3/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι δύο ομάδες έχουν αρκετές αδυναμίες. Περιμένουμε «κλειστό» ματς, λογική επιλογή ο «άσος» (1,50).

ΒΑΛΕΝΣΙΕ-ΚΕΒΙΓΙ

Η Βαλενσιέν δεν έπιασε καλή απόδοση στο παιχνίδι με την ανώτερη Μετς και έχασε 0-2, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εντός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Χάβρη, η οποία είναι και η μοναδική σε τρία ματς, ενώ γνώρισε την πρώτη της ήττα. Εκτός ο αμυντικός Ντεμπισί (1/0).

H Κεβιγί προηγήθηκε 2-0 κόντρα στη Σεντ Ετιέν, αλλά μέχρι το ημίχρονο είχε ισοφαριστεί και περιορίστηκε έτσι στο 2-2. Στο 86’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Εφερε τη 2η ισοπαλία σε τρία παιχνίδια, όπου παραμένει χωρίς νίκη. Χωρίς προβλήματα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Βαλενσιέν έχει το προβάδισμα κόντρα στην Κεβιγί, η οποία έχει αρκετά κενά στο ρόστερ της (στο 2,05 ο «άσος»).

ΑΜΙΑΝ-ΜΠΑΣΤΙΑ

Η Αμιάν δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από τη Σοσό και τελικά επικράτησε 1-0 με γκολ στο 71’, έχοντας νωρίτερα 2-3 ευκαιρίες να σκοράρει. Από το 83’ έπαιζε με δέκα παίκτες, αλλά δεν είχε θέμα να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη μετά την ήττα 0-3 από την Μετς στην πρεμιέρα. Τιμωρημένος ο επιθετικός Μπιανκινί (3/0, 2 αλλ.). Εκτός ακόμη ο αμυντικός Ρινγκ (3/0) και ο μέσος Γκομίς (3/0).

Η Μπαστιά δεν συνάντησε προβλήματα στο παιχνίδι με την Γκρενόμπλ και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 3-0, βάζοντας τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο. Σημείωσε 2η διαδοχική νίκη και άφησε πίσω της την ήττα της πρεμιέρας από τη Λαβάλ με 0-2 εντός έδρας. Εκτός ο μέσος Βενσάν (3/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Θετικά στοιχεία έχουν δείξει οι δύο ομάδες. Αξίζει η επιλογή του G/G (2,10).

ΝΙΟΡ-ΠΑΡΙ

Η Νιόρ, έπειτα από ένα ισορροπημένο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έχασε 0-1 από την Μπορντό. Υπέστη 2η διαδοχική ήττα και ενώ στην πρεμιέρα είχε νικήσει 2-1 εκτός έδρας την Ανεσί. Εκτός είναι ο αμυντικός Πασί (0 συμμ.).

Η Παρί έφερε ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Γκινγκάμπ, έπειτα από ένα μοιρασμένο ματς, με λίγες καλές ευκαιρίες και με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Από το 63’ έπαιζε με δέκα παίκτες, αλλά το αριθμητικό της μειονέκτημα δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη 2-1 κόντρα στην Κεβιγί η οποία είναι η μοναδική σετ τρία ματς όπου, πάντως, διατηρείται αήττητη. Τιμωρημένος ο μέσος Λαν (3/0). Εκτός ακόμη οι μέσοι Ιγκλέσιας (3/0) και Φίρι (1/0) και ο επιθετικός Μπουταΐμπ (0 συμμ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Παρί είναι πιο ποιοτική ομάδα από τη Νιόρ και θα την εμπιστευτούμε με το «διπλό» να κυμαίνεται στο 2,25.

ΝΤΙΖΟΝ-ΝΙΜ

Η Ντιζόν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Καέν, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο (τη δεύτερη στο 90’) και να πάρει το βαθμό (2-2)! Εφερε 2η διαδοχική ισοπαλία και ενώ στην πρεμιέρα είχε νικήσει 2-1 εντός έδρας τη Σεντ Ετιέν. Διατηρείται αήττητη μετά από τρία παιχνίδια. Εκτός είναι ο περσινός πρώτος σκόρερ Σεϊντλέρ (38/12), ο επιθετικός Ντόμπρε (0 συμμ.) και ο μέσος Ντο (0 συμμ.).

H Nιμ επικράτησε 1-0 της Ροντέζ με γκολ στο 63’, με το παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο να είναι ισορροπημένο και με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στη συνέχεια, δεν απείλησε, κινδύνεψε σε τρεις περιπτώσεις, αλλά πήρε τελικά τη νίκη. Σημείωσε την πρώτη της επιτυχία, ενώ είναι αήττητη σε δύο ματς μετά την εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Καέν στην πρεμιέρα. Εκτός ο αμυντικός Ουέντα (0 συμμ.) και ο μέσος Τόμασεν (3/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ντιζόν έδειξε χαρακτήρα στο ματς με την Καέν, πείθει περισσότερο από τη Νιμ και μπορεί να πάρει τη νίκη (στο 1,95 ο «άσος»).

ΠΟ-ΣΟΣΟ

Η Πο βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη φάση που δημιούργησε η Χάβρη, στη συνέχεια η αντίπαλος της είχε δοκάρι και τελικά έφτασε στην ισοφάριση (1-1), με το δοκάρι να την γλιτώνει στο τέλος να δεχθεί 2ο γκολ. Εφερε 2η διαδοχική ισοπαλία, μετά την εκτός έδρας ήττα 0-4 από την Γκινγκάμπ στην πρεμιέρα, παραμένει όμως χωρίς νίκη. Εκτός ο μέσος Νίσιτς (0 συμμ.).

H Σοσό απείλησε ελάχιστα την Αμιάν και τελικά έχασε 0-1, με γκολ στο 71’, κινδυνεύοντας να δεχθεί γκολ νωρίτερα σε 2-3 περιπτώσεις. Από το 83’ έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε. Υπέστη 2η διαδοχική ήττα, ενώ παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρία παιχνίδια, όπου δεν έχει πετύχει γκολ! Εκτός ο αμυντικός Οζορνφαβόρ (2/0), ο μέσος Λοπί (0 συμμ.) και Γιαταμπαρέ (0 συμμ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Κακή εικόνα έχουν παρουσιάσει οι δύο ομάδες. Περιμένουμε το μεταξύ τους ματς να κριθεί στις λεπτομέρειες. Θα επιλέξουμε το Under (1,65).

ΚΑΕΝ-ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Η Καεν προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στην Ντιζόν, αλλά ισοφαρίστηκε και τις δύο (τη δεύτερη στο 90’) και περιορίστηκε έτσι στο ισόπαλο 2-2! Υπέστη την πρώτη της απώλεια μετά από δύο νίκες, διατηρείται, ωστόσο, αήττητη σε τρία παιχνίδια. Χωρίς απουσίες.

H Γκινγκαμπ έφερε ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Παρί, έπειτα από ένα μοιρασμένο παιχνίδι, το οποίο δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες και με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Από το 63’ έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Υπέστη την πρώτη απώλεια μετά από δύο νίκες, διατηρείται πάντως αήττητη. Εκτός ο αμυντικός Λουβαμπό (2/0) και ο μέσος Γκοντέν (2/2).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Στο ίδιο επίπεδο φαίνεται πως κυμαίνονται οι δύο ομάδες. Θα πάμε με την ισοπαλία (3,15).