MLS: Ντέρμπι στο Πόρτλαντ

Παρασκευή, 26 Αυγούστου 2022 - 16:10

Δύο αμφίρροπες αναμετρήσεις τα ξημερώματα στο πρωτάθλημα Ηνωμένων Πολιτειών.

ΟΣΤΙΝ-ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ

Το Οστιν ηττήθηκε και δίκαια στη Μινεσότα (2-1), αλλά με επτά νίκες στις 12 τελευταίες αγωνιστικές (7-3-2) φιγουράρει πάντα στη δεύτερη θέση της Δύσης. Τα 18 γκολ έφτασε ο Αργεντινός 1ος σκόρερ του πρωταθλήματος Ντριούσι, ισοφαρίζοντας προσωρινά ένα επίσης γκολ-πέναλτι, ωστόσο ο αντίπαλος ήταν αρκετά καλύτερος. Γκολ-γκολ τα 6/7 τελευταία, ενώ τα 4/5 πιο πρόσφατα ήταν συνδυασμός γκολ-γκολ και over (3/5 over 5.5). Αμφίβολος ο δεξιός χαφ Χιμένες.

Στο ντέρμπι της Καλιφόρνια με το Σαν Χοσέ διεκόπη το σερί επτά διαδοχικών νικών του Λος Αντζελες, υπέστη απρόσμενη ήττα (2-1) βεβαίως διατηρεί σαφέστατο προβάδισμα για την πρωτιά κανονικής περιόδου. Μάλιστα παρά την ήττα έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει μαθηματικά θέση στα πλέι οφ! Είχε κακή απόδοση, με τον Κιελίνι ξανά εκτός και τον Μπέιλ να μπαίνει στο 76’. Στο στόχαστρο της Μπράιτον βρίσκεται ο μέσος Θιφουέντες. Τιμωρημένος ο Ισπανός αν. φορ Σάντσες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δεν ανησυχεί με την τελευταία ήττα το Οστιν, που σκοράρει κατά βούληση μέσα στο Τέξας. Σκληρή δοκιμασία αναμένεται για το ελαφρώς ντεφορμέ Λος Αντζελες, δεν μπλέκουμε με νικητή, πάμε με τον συνδυασμό γκολ-γκολ και over (1.75).

ΠΟΡΤΛΑΝΤ-ΣΙΑΤΛ

Ντέρμπι στο πλαίσιο του Cascadia Cup, όπου συμμετέχει και το Βανκούβερ. Το Πόρτλαντ ηττήθηκε 4-1 στο Κάνσας μένοντας με άδεια χέρια σε δεύτερο διαδοχικό (ενώ είχε προηγηθεί αήττητο δέκα αγωνιστικών, με τέσσερις νίκες) και συνεχίζει να αποτελεί αουτσάιντερ για πλέι οφ. Οι Τάιμπερς δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τις κατά κύματα επιθέσεις των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, πετώντας λευκή πετσέτα. Μετράει επτά συνεχόμενα γκολ-γκολ (9/10), απουσιάζουν οι επιθετικοί Γκουτιέρες και Μόρα.

Μέσα από την αγκαλιά του έχασε το Σιάτλ τη νίκη στην έδρα των ΛΑ Γκάλαξι (3-3) και συνεχίζει την μάχη για πλέι οφ. Βρέθηκε με δύο γκολ στην.. πλάτη, πέτυχε εντυπωσιακή ανατροπή στην επανάληψη (κι ενώ στο 2-0 ο Ρουσνάκ σημάδεψε δύο δοκάρια στην ίδια φάση!) όμως κόστισε μία αδράνεια στις καθυστερήσεις. Εχει υποστεί οκτώ ήττες σε 13 ταξίδια. Συνδυασμός γκολ-γκολ και over τα 5/6 τελευταία. Εκτός οι Βάργκας (μέσος)-Ζοάο Πάουλο (μεσοεπιθετικός, 1 γκολ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε ολοένα και πιο δύσκολη θέση έρχεται το Πόρτλαντ, δεν έχει ιδιαίτερο περιθώριο για νέα απώλεια. Βέβαια και το Σιάτλ μόνο εξασφαλισμένο δεν είναι. Θα πέσουν κορμιά, μικρό προβάδισμα στον άσο του 2,50.

13 Ατλάντα Γιουνάιτεντ Ατλάντα Γιουνάιτεντ 30 26 7 9 10 36 40 -4
14 Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ Ουάσινγκτον Ντι Σι Γιουνάιτεντ 22 26 6 4 16 28 55 -27