Τετάρτη, 31 Αυγούστου 2022 - 11:05

Τα φαβορί έχουν την… τιμητική τους στις δύο αναμετρήσεις της Eredivisie και συνδυάζουμε τις νίκες τους με ειδικές επιλογές.

Εξ αναβολής αναμετρήσεις για την 3η αγωνιστική

AΪΝΤΧΟΦΕΝ – ΦΟΛΕΝΤΑΜ

Άστραψε και… βρόντηξε η Αϊντχόφεν που… τιμώρησε την αφελή Εξέλσιορ και συνέχισε τις υψηλές πτήσεις. Η ομάδα του Ρουντ φαν Νιστελρόι άφησε πίσω τον αποκλεισμο στο Τσάμπιονς Λιγκ και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα όπου έχει σκοράρει 15 φορές. Over 4,5 (!) και τα τρία φετινά ματς, εκτός οι Φερτέσεν, Μαντουέκε (εξτρέμ), Βινίσιους (φορ), Μαουρο Ζούριο (μπακ), Λεντέζμα (μέσος).

Τα χαμόγελα περισσεύουν στη Φόλενταμ που έστω και με αρκετή δόση τύχης και με γκολ από 17χρονο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ισχυρής Τβέντε. Αυτό ηταν το πρώτο τρίποντο μετά από 13 χρόνια στην Α΄Κατηγορία για τους «οράνιε» που δεν έχουν… κρυφτεί και έχουν σκοράρει και στα τρία έως τώρα ματς. Γνωστές κρίνονται οι απουσίες των χρήσιμων Τβιτ (μέσος), Τζέιμς (αμυντικός).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αναμενόμενος ο ισχυρός φαβοριτισμός της Αϊντχόφεν που σκοράρει με… χίλιους και έναν τρόπους φέτος. Θα συνδυάσουμε τη νίκη της με γκολ του Σίμονς στο 2.35.

ΤΒΕΝΤΕ – ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Προσγείωση για την Τβέντε που σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη έδειξε κουρασμένη και το πλήρωσε στα τελευταία λεπτά από την Φόλενταμ. Πρώτη φετινή ήττα για τους Τούκερς που έδειξαν επηρεασμένοι και από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό (Φιορεντίνα, 0-1, 0-0). Με απουσίες, έμειναν εκτός οι βασικοι Προύπερ, Στέιν, Σάντλιτσεκ (μ.) και ο εξτρέμ Μισιντιάν.

Η Εξέλσιορ είχε πραγματοποιήσει ένα απρόσμενα εξαιρετικό ξεκίνημα με δύο στα δύο, αλλά κόντρα στην Αϊντχόφεν… προσγειώθηκε ανώμαλα, επιδεικνύοντας αδυναμίες σε κάθε γραμμή. Ήττα εντός προγράμματος πάντως για τους νεοφώτιστους που θα έχουν δύσκολο έργο για την παραμονή σύμφωνα με τον Τύπο της χώρας. Εξέτισε ποινή τριών αγωνιστικών ο μέσος Σακόν, εκτός ο βασικός Αζαρκάν.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Τβέντε έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο ακόμα και με απουσίες. Αδιάφορες βέβαια οι τιμές και έτσι θα ρισκάρουμε συνδυάζοντας τον άσο με γκολ/γκολ στο 2.40.