Α’ Δανίας: Με το μυαλό στην Ευρώπη

Παρασκευή, 2 Σεπτεμβρίου 2022 - 12:34

Κοπεγχάγη και Σίλκεμποργκ αναμετρώνται στο εναρκτήριο ματς της 8ης αγωνιστικής.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ-ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Η Κοπεγχάγη παρουσιάστηκε κουρασμένη από το ματς με την Τραμπζονσπόρ στην Τουρκία και ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Νόρντζελαντ. Η ομάδα του Τζες Θόρουπ εκπλήρωσε τον πρώτο της μεγάλο στόχο, δηλαδή προκρίθηκε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ εκεί όπου θα αντιμετωπίσει στις 6 Σεπτεμβρίου την πανίσχυρη Ντόρτμουντ στην Γερμανία. Παρελθόν ο πρώτος της σκόρερ με 6 γκολ, ο μεσο-επιθετικός Μπιέλ που παραχωρήθηκε στον Ολυμπιακό αλλά στον αντίποδα απέκτησε τον εξαιρετικό σκόρερ Αντρέας Κορνέλιους από την Τραμπζονσπόρ. Εκτός μάχης οι τραυματίες Μποϊλέσεν (αμυντικός) και Μπαρντζι (επιθετικός).

Η Σίλκεμποργκ προηγήθηκε στο εντός έδρας ματς με την Οντένσε αλλά στο 43΄δέχθηκε την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις το γκολ της ήττας (1-2). Η ομάδα του Κεντ Νίλσεν αποκλείστηκε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ από την Ελσίνκι αλλά θα συνεχίσει την Ευρωπαϊκή της πορεία στο Κόνφερενς Λιγκ και την Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου θα αντιμετωπίσει στο Βέλγιο την Άντερλεχτ. Εκτός μάχης ο αριστερός μπακ Γκουστάφ Νταλ. Ο Νίκλας Χελένιους έχει σημειώσει 4 γκολ και ο Τονι Άνταμσεν 3 γκολ! Ο Κεντ Νίλσεν ίσως αφήσει στον πάγκο ορισμένους από τους βασικούς του παίκτες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αδιαφιλονίκητο φαβορί η Κοπεγχάγη, κόντρα σε έναν επικίνδυνο πάντως αντίπαλο. Ο άσος στο 1,66 δεν είναι και.. κανένα δώρο, θα ρισκάρουμε στον συνδυασμό του με ισοπαλία στο ημίχρονο.

02/09/2022Superliga: Regular Season