Εβερτον-Λίβερπουλ: Με τα γκολ στο ντέρμπι

Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου 2022 - 01:51

Στο γκολ-γκολ ποντάρουμε στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ το Σάββατο για την Πρέμιερ Λιγκ.

Έβερτον

Η Εβερτον έμεινε σε τρίτο σερί ισόπαλο 1-1 με Λιντς και σε δεύτερο συνεχόμενο προηγήθηκε με γκολ του Γκόρντον, όμως αγνοεί ακόμα τη νίκη, ενώ έχει δεχτεί γκολ σε όλα τα παιχνίδια της. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έχει πετύχει ακριβώς από ένα τέρμα τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές. Τελευταία εντός έδρας νίκη σε ντέρμπι το 2010.

Πήρε δύο μέσους

Eκτός οι μπακ Xoλγκέιτ, Γκόντφρι, Mίνα, οι μέσοι Ντουκουρέ, Τάουνσεντ και ο βασικός επιθετικός Κάλβερτ – Λιούιν. Αποκτήθηκε ο μέσος Γκάρνερ (Μάντσεστερ Γ.) και επέστρεψε από την Παρί ο μέσος Γκέι.

Πιθανή ενδεκάδα: Πίκφορντ - Πάτερσον, Κόουντι, Ταρκόφσκι, Μικολένκο - Ονανά, Γκέι, Ιγουόμπι - ΜακΝιλ, Γκόρντον, Μοπέ.

Λίβερπουλ

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κέρδισε τη Νιούκαστλ στις καθυστερήσεις με Φιρμίνο-Καρβάλιο να σκοράρουν δεύτερη σερί αγωνιστική δίνοντας το δεύτερο σερί τρίποντο. Δέχεται το πρώτο γκολ σε οκτώ από τα τελευταία εννέα ματς πρωταθλήματος αλλά έχει χάσει μόνο ένα. Ο Σαλάχ σκοράρει δύο σερί χρόνια στο εκτός έδρας ντέρμπι, ακολουθεί Νάπολι στο Τσάμπιονς Λιγκ. Επιστρέφει από τιμωρία ο επιθετικός Νούνιες.

Εκτός Χέντερσον, επιστροφή Νούνιες

Εκτός Κέλεχερ (αναπλ. γκολκίπερ), Κονατέ, Ράμζι (μπακ), Χέντερσον (αρχηγός), Κεϊτά, Τιάγκο, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (μέσοι) και Ζότα (επιθετικός), αποκτήθηκε δανεικός από τη Γιουβέντους ο μέσος Μέλο.

Πιθανή ενδεκάδα: Λίβερπουλ: Άλισον - Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον - Μίλνερ, Φαμπίνιο, Ελιοτ - Σαλάχ, Φιρμίνο, Ντίας.

7.25 5 1.38 2.62 1.47 1.62 2.25 1.7 2.02 3 1.16 1.1
Έβερτον - Λίβερπουλ / Εκτίμηση

Οι δύο ομάδες δεν μπορούν με τίποτα να κρατήσουν ανέπαφη εστία και έτσι το γκολ-γκολ (1.70) δείχνει καλή επιλογή.