Α' Πορτογαλίας: Γκολ στο Τσάβες, για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα η Πάσος!

Δευτέρα, 5 Σεπτεμβρίου 2022 - 11:55

Πέφτει η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στη Πορτογαλία, με δύο παιχνίδια, και tostoixima.gr είναι εδώ για να σας δώσει τα φώτα του.

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ-ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΙΡΑ

Η Μποαβίστα γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, αυτή τη φορά από την ανώτερη Μπενφίκα με σκορ 3-0. Εκτός αυτού, έμεινε χωρίς να σκοράρει για δεύτερο ματς και αυτό αρχίζει να προβληματίζει την ομάδα. Η ομάδα ψάχνει αντίδραση μετά τις δύο «κολλητές» ήττες και η αντίπαλος προσφέρεται για ανάκαμψη. Ο κόουτς Πετίτ είδε την ομάδα του να ενισχύεται με τον κεντρικό μέσο από τη Γουινέα, Ιμπραχίμα Καμαρά, ο οποίος αγωνιζόταν στη Μορεϊρένσε. Επίσης, αποκτήθηκε και ο Βενεζουελάνος επιθετικός Ανταλμπέρτο Πενιαράντα, ο οποίος είχε μείνει ελεύθερος από τη Γουότφορντ.

Η Πάσος Φερέιρα έβαλε δύσκολα στην Μπενφίκα, σε ματς εξ αναβολής, και παρόλο που είχε μόλις 15 παίκτες διαθέσιμους. Βέβαια η ήττα ήρθε αναπόφευκτα και με σκορ 3-2. αλλά άφησε καλές εντυπώσεις. Πάντως το κακό σερί συνεχίζεται αφού έχει 4 συνεχόμενες ήττες και βρίσκεται στην τελευταία θέση. Ο προπονητής της ομάδας πραγματοποίησε μόλις δύο αλλαγές. Διπλό μεταγραφικό «χτύπημα» με την απόκτηση του μέσου Μπαστιέν Τομά και του τερματοφύλακα Ιγκόρ Βέκιτς με τη μορφή δανεισμού από Γκενκ και Μπράβο, αντίστοιχα.

Εκτίμηση: Αψυχολόγητες οι δύο ομάδες, με τη Μποαβίστα να έχει ένα προβάδισμα λόγω έδρας. Βέβαια η Πάσος πρέπει κάποια στιγμή να αρχίζει να μαζεύει βαθμούς. Θα επιλέξω την διπλή ευκαιρία Χ2 σε τιμή του 1.85.

ΤΣΑΒΕΣ-ΡΙΟ ΑΒΕ

Από τρομερή και ιστορική νίκη προέρχεται η Τσάβες. Κέρδισε την Σπόρτινγκ εκτός έδρας με σκορ 0-2! Στάθηκε τυχερή στο πρώτο ημίχρονο αφού άντεξε στη πίεση. Στο δεύτερο πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση, και όταν ήρθε η στιγμή να χτυπήσει το έκανε αστραπιαία. Το έκανε δις , και έτσι ήρθε το θετικό αποτέλεσμα που τόσο λησμονούσε από το 1991! Έχει μαζέψει 7 βαθμούς σε 4 αγώνες και σήμερα μπορεί να προσθέσει και άλλους στο σακούλι της.

Όμως και η Ρίο Άβε έρχεται με τρομερή ψυχολογία. Έκανε ένα πρώτο ημίχρονο όνειρο με αντίπαλο την Πόρτο, και την φιλοδώρησε με 3 γκολ. Υπέταξε την πρωταθλήτρια και την εγκλώβισε στα καρέ της. Το μόνο που εν τέλει κατάφερε να κάνει η Πόρτο ήταν να σκοράρει μια φορά. Το τελικό σκορ έγραψε 3-1.

Εκτίμηση: Σήμερα διασταυρώνουν τα ξίφη του οι δύο ομάδες που προκάλεσαν σάλο την προηγούμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα. Φυσικά η διάθεσή τους χτυπάει κόκκινο, και θέλουν να συνεχίσουν έτσι. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω σημείο, μου αρέσει πολύ το goal/goal στο 1.87.