Α’ Ολλανδίας: Ο Αγιαξ και οι άλλοι!

Σάββατο, 10 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:53

Ο… φουριόζας Αγιαξ υποδέχεται τη Χέρενφεν, σε πονταρίσματα τερμάτων καταλήξαμε στα περισσότερα ματς της Eredivisie.

To 2009 το τελευταίο διπλό της Χέρενφεν

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ – ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤ.

Η Ναϊμέγκεν ηττήθηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την Τβέντε (με γκολ στο 90’) αλλά έκτοτε «τρέχει» ένα αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών προερχόμενη από εκτός έδρας ισοπαλία στο Χέρενφεν. Under τα τέσσερα από τα πέντε φετινά ματς, αναμένεται να επιστρέψει ο βασικός μεσοεπιθετικός Τανάνε, μακροχρόνια απουσιάζει ο στόπερ Σαντλερ.

Η Φορτούνα Σιτάρντ ενεπλάκη σε ένα… τρελό ημίωρο με την Ουτρέχτη (7 γκολ μετά το 64’), αλλά αμυντικά παρέπαιε και δεν κατάφερε να σώσει τον βαθμό συνεχίζοντας τις χαμηλές πτήσεις. Πέντε ματς, πέντε ήττες για τους Λίμπουρχερς που έχουν… προλάβει να δεχτούν 16 γκολ και μοιραία παραμένουν εγκλωβισμένοι στην τελευταία θέση. Συνεχίζεται η αναζήτηση νέου τεχνικού, έφαγε… πόρτα από τον Σρούντερ (Τσβόλε). Αμφίβολος ο μπακ Πίντο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μαχητική αλλά χωρίς το εύκολο γκολ η Ναϊμέγκεν, ενώ η Φορτούνα είναι καλύτερη από ότι δείχνει η θέση της. Το… προσπερνάμε…

ΑΓΙΑΞ – ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Ο Αγιαξ έστησε ένα ακόμα πάρτι και επιβλήθηκε εύκολα της Καμπούρ συνεχίζοντας το αψεγάδιαστο ξεκίνημα όπου αποτελεί την μοναδική ομάδα που μετρά το πέντε στα πέντε. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με το επιβλητικό 4-0 της Ρέιντζερς και ξεκίνησε με το δεξί την περιπέτεια του Τσάμπιονς Λιγκ και ακολουθεί η δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Λίβερπουλ.

Η Χέρενφεν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 60’ έμεινε με δέκα και εν τέλει χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Νόπερτ για να μείνει όρθια κόντρα στη Ναϊμέγκεν. Ο 28χρονος τερματοφύλακας είναι κομβικός στο φετινό αήττητο της ομάδας του Κεες φαν Βόντερεσεν και κλήθηκε μάλιστα στην προεπιλογή της Εθνικής ομάδας.

EKTIMHΣΗ: Ακλόνητο φαβορί ο Αιας που θα αντιμετωπίσει πάντως μια ομάδα που ξέρει να παίζει άμυνα. Συνδυάζουμε τον άσο με under 4,5 στο 1.85.

ΕΞΕΛΣΙΟΡ – ΕΜΕΝ

Η Εξέλσιορ στην επανάληψη τα…βρήκε σκούρα από την εξαιρετική Βααλβάικ. Οι νεοφώτιστοι ξεκίνησαν την σεζόν με δύο κολλητές νίκες, αλλά έκτοτε μετρούν τρεις ήττες όπου δέχτηκαν 15 γκολ και αν μη τι άλλο δείχνουν πως δεν έχουν προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της κατηγορίας. Over 3,5 τα τέσσερα από τα πέντε φετινά ματς.

Η Εμεν απείλησε πρώτη, αλλά μετά το πρώτο γκολ της Αλκμααρ κατέρρευσε, δεχόμενη τρία συνολικά γκολ σε ένα εφιαλτικό τέταρτο. Οι νεοφώτιστοι προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο και δεν… κρύβονται, αλλά όσο δεν βρίσκουν λύσεις στην άμυνα, θα ταλαιπωρούνται. Έχει δεχτεί γκολ και στα πέντε φετινά ματς, over 3,5 τα τέσσερα από τα πέντε φετινά ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ντέρμπι νεοφώτιστων και το σετ θα μπορούσε να είναι πιο ισορροπημένο. Προσπερνάμε σημείο με over, ποντάρουμε στον συνδυασμό γκολ/γκολ με over (1.85).